• Historia szkoły

        • HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

          IM. 26 PUŁKU LOTNICTWA MYŚLIWSKIEGO W ROSNOWIE

           

          Początki działania szkoły w Rosnowie sięgają chwili wyzwolenia. W 1945r. nauczyciel T. Garstka organizuje szkołę jednoklasową, realizującą program 4 klas. Z uwagi na małą liczbę uczniów przetrwała ona do 1956r. Szkołą wiodącą była Szkoła Podstawowa w Wyszewie. W  roku szkolnym 1956/57 powstaje 5 klasa. W kolejnych latach szkolnych stan ewidencyjny szkoły podnosi się - powstaje klasa 6, w roku szkolnym 1958/59 - klasa 7. Kierownikiem została Stella Oprzędek.

           Liczba dzieci wzrasta, pojawiają się trudności lokalowe, albowiem szkoła w tych latach mieściła się w starym domu przystosowanym na potrzeby szkoły. W listopadzie 1955r. zawiązał się Komitet Budowy nowej szkoły pod kierownictwem Przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego kpt. Mieczysława Pobuty. Inicjatywa została poparta przez wojsko, władze gromadzkie i powiatowe oraz kuratorium. W roku szkolnym 1961/62 wzrasta nadzieja, że lada dzień powstanie nowa szkoła podstawowa albowiem w 1961r. rozpoczęto jej budowę. 14.01.1962r. wmurowano akt erekcyjny pod hasłem "1000 szkół na 1000-lecie państwa polskiego".

          30.09.1962r. uroczyście otwarto Szkołę Podstawową w Rosnowie. Patronat nad nią obejmuje Jednostka Wojskowa 5069.

          Szkoła "Pomnik 1000-lecia im. XX - lecia PPR w Rosnowie" została wzniesiona w  czynie społecznym ze składek społeczeństwa. Przez cały czas budowy pracowało dziennie ok. 20-40 żołnierzy. Młodzież szkolna aktywnie uczestniczyła w czynie społecznym na rzecz wykończenia otoczenia szkoły. Leśniczy Chrebor sprezentował maszt oraz 300 sztuk drzewek. Piotr Hajkowicz - 2 m3 drzewa opałowego.

          W roku szkolnym 1962/63 kierownikiem zostaje Leon Kasprzykowski. Szkoła posiadała 6 klas o pow. 50m2, 3 pracownie: techniczna, biologiczna i fizyczno-chemiczną; salę gimnastyczną, szatnię, bibliotekę, spółdzielnię uczniowską, natryski. Rok szkolny 1963/64 rozpoczęło już 212 uczniów, w tym 51. pierwszoklasistów. W szybkim tempie następuje zadrzewienie, ukwiecenie i zalesienie terenu szkolnego.

          Współpraca pomiędzy JW 5069 w Zegrzu Pomorskim a szkołą rozwijała się harmonijnie. Armia przekazała szkole sprzęt audiowizualny (telewizor, radio, magnetofon, itp.) wzbogacając tym samym zasoby szkoły w pomoce dydaktyczne. Uczniowie uczestniczyli w  spotkaniach z oficerami, w wycieczkach na lotnisko, korzystali ze środków lokomocji (autobusy) udostępnianych przez jednostkę. W dniu 12 II 1972r. podpisano porozumienie o  współpracy pomiędzy JW 5069 w Zegrzu Pomorskim a Szkołą Podstawową w Rosnowie. Jednostka objęła patronat nad szkołą i zobowiązała się do udzielania systematycznej pomocy przy realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczych. Kierownictwo szkoły zobowiązało się upowszechniać wśród młodzieży tradycje i zadania jednostki oraz uczestniczyć w działaniach na rzecz środowiska lokalnego. W imieniu szkoły umowę podpisał kierownik Henryk Gręźlikowski z dowódcą ppłk Czesławem Bilem. W tym samym dniu oddano do użytku gabinet historii i wychowania obywatelskiego, którego wystrój plastyczny został wykonany przez żołnierzy.

          W  latach  1979/80  dyrektorem  szkoły zostaje Bogusława Betlej.

          Z roku na rok systematycznie rośnie liczba uczniów. Nauka odbywa się na dwie zmiany. W latach 80/90 w szkole działały organizacje uczniowskie: SK, SKO, PCK, ZHP oraz chór szkolny pod przewodnictwem Pani Jadwigi Chumek. Przez wiele lat w szkole istniał również oddział zerowy, w którym pracowała pani Ewa Szmalec.

          10 października 1984 roku powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w  Rosnowie.

          19 czerwca 1991 roku społeczności szkolnej uroczyście wręczono sztandar. Fundatorem była JW. 5069 w Zegrzu Pomorskim. Przekazał go Dowódca Jednostki płk Bilewicz Pani Dyrektor Szkoły Bogusławie Betlej w obecności Kuratora Oświaty St. Polańczyka i Wójta Gminy Manowo Franciszka Klima.

           6 września 1994 roku oddano do użytku nowe, dobudowane na dwóch poziomach, skrzydło szkoły.

          W roku szkolnym 1997/1998 po 34 latach pracy na emeryturę odchodzi Bogusława Betlej. Stanowisko dyrektora obejmuje Wiesława Staniszewska, a rok później Waldemar Kułak.

          W styczniu 1999 roku w ramach programu "Internet w każdej gminie" oddano do użytku młodzieży pracownię internetową. Działo się to w obecności dowódcy JW 5069 mjr Jacka Krzyżanowskiego, wizytator Haliny Gduli, Przewodniczącego Rady Gminy w Manowie Romana Kłosowskiego, członka Zarządu powiatu koszalińskiego Ryszarda Osiowego, nauczycieli i rodziców. W następnym roku szkolnym 1999/2000 dyrektorem szkoły została Elżbieta Parchimowicz.

          Na przełomie wieków do Szkoły Podstawowej w Rosnowie wkracza reforma edukacji. W roku szkolnym 2000/2001 zmniejszył się stopień organizacyjny szkoły z ośmioklasowej w  sześcioklasową. Początkowo uczęszczają do niej uczniowie z Rosnowa, a później dojeżdżają także dzieci z Kliszna, Wyszewa, Wyszeborza, Policka, Dęborogów oraz Manowa. Od 2002 roku zostaje utworzone stanowisko pedagoga szkolnego. Zostaje zatrudniony pierwszy pedagog pani Dorota Woźniakiewicz, która specjalizuje się również w pisaniu projektów unijnych. W latach 2000/2004 utworzona została filia koszalińskiego Liceum dla Dorosłych.

          Pomimo zmian organizacyjnych czy ustrojowych lata szkolne nie różnią się od poprzednich ani zaangażowaniem kadry nauczycielskiej, uczniów i rodziców w proces dydaktyczno - wychowawczo- opiekuńczy szkoły, ani zasięgiem sukcesów, które promowały szkołę w środowisku lokalnym. Uczniowie realizowali swoje pasje działając w szeregach kół przedmiotowych i zainteresowań. Pogłębiali swoją wiedzę o Polsce, kształtowali uczucia patriotyczne, estetyczne, dumy z powodu bogactwa i piękna polskiej kultury oraz języka.

          W 2005 roku dyrektorem zostaje Teresa Kozłowska-Marcak. W lipcu 2006 roku w  szkole wymieniono dach. Zamieniono stare eternitowe dachówki na blachodachówkę. Ostatecznie zniknął problem azbestu. Następnie wymieniono wszystkie okna w budynku.

          Od 2010 roku, po odejściu na emeryturę pani Teresy Kozłowskiej-Marcak dyrektorem została Joanna Margraf. W 2011 roku zawiązało się Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń”, którego głównym zadaniem jest prowadzenie działalności oświatowo-wychowawczej i opiekuńczej, także w zakresie szeroko pojętej profilaktyki w środowisku dzieci i młodzieży szczególnie potrzebujących w tym niepełnosprawnych, a także zagrożonych uzależnieniami w tym alkoholizm i narkomanią oraz wykluczeniem społecznym.

           

           

           W 2008 roku rusza pierwszy duży projekt unijny PO KL EFS „Wiem, Rozumiem, Potrafię”, po nim następne:

          - 2011r. - Projekt z POKL  9.5. „Wiem więcej”

          - 2011 r. - Projekt systemowy z POKL „Indywidualizacja procesu kształcenia i wychowania w procesie nauczania uczniów klas I –III”

          - 2012r. - .Projekt ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna i przyjazna szkoła” - „Wiem, Rozumiem, Potrafię”

          - 2012r. - Program profilaktyczny „Zdrowym być” – Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

          - 2013r. - Projekt z Fundacji Polsko – Amerykańskiej „Działaj Lokalnie” – „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

          - 2014r. - Projekt POKL 9.5.  „Z angielskim na Ty”

          - 2014r. - Projekt z Fundacji Polsko – Amerykańskiej „Działaj Lokalnie” – „OGRODOWE SZALEŃSTWO”

          - 2016r. - Projekt z Fundacji Polsko – Amerykańskiej „Działaj Lokalnie” – „SENIORZY I MŁODZI LUBIĄ TWORZYĆ”

          - SPOŁECZNIK „Razem możemy więcej”.

          - Projekt profilaktyczny „Poznaj siebie – powiedz stop nałogom”

          - 2018r. - „Kuźnia serc”

          - 2019r. - Domowi detektywi

          - 2019r. – 2022r. -Fabryka Kompetencji Kluczowych    

           

          W 2012 roku w czasie uroczystości 50 – lecia nadano szkole imię 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

          W 2015 roku pojawiła się pierwsza tablica multimedialna. Dzisiaj znajdują się one w każdej klasie.

           Od roku szkolnego 2014/2015 tradycyjny dziennik lekcyjny wyparł elektroniczny Librus.

          Na przestrzeni lat naszą szkołę odwiedzali znani i ciekawi ludzie między innymi:

          - aktorka Emilia Krakowska ,

          - skrzypaczka Katarzyna Chruścicka,

          - alpinista i podróżnik Krzysztof Kotowicz,

          - autor programów telewizyjnych, tekściarz Andrzej Marek Grabowski,

          - pisarka Melania Kapelusz,

          - ks. bp Krzysztof Zadarko ,

          - superniania Dorota Zawadzka,

          - pisarz Jakub Skworz

          - twórca sztuk teatralnych Tomasz Ogonowski

          - pisarka Paulina Hendel

          - pisarz Krzysztof Petek.

           

          Od roku szkolnego 2021/2022 stanowisko dyrektora zajmuje Dorota Woźniakiewicz.

          Samorząd Uczniowski współorganizuje życie młodzieży szkolnej jak również jest inicjatorem wielu akcji charytatywnych. Największą z nich jest WOŚP, Góra Grosza, zbiórka karmy dla zwierząt itp.

          Przez 60 lat w Szkole Podstawowej w Rosnowie było zatrudnionych 134 nauczycieli i 33 pracowników obsługi i administracji.

          W 2021 roku odbył się w szkole zjazd absolwentów czego upamiętnieniem jest tablica :

          Przyszliśmy tu „się uczyć” – otrzymaliśmy od Was

          Inspiracje, wzór, przyjaźń, motto, radość.

          Dzisiaj, ze wszystkich zakątków ,świata, przynosimy Wam

          Wdzięczność, szacunek i dozgonną pamięć – miłość.

          Jesteście ważni w naszym życiu!

           

          Jest to hołd oddany wszystkim pracownikom Naszej Szkoły.