• Szlachetna Paczka

          • Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt społeczny, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

            W odpowiedzi na apel organizacji "Babki z jajem " z Wyszewa, społeczność naszej szkoły włączyła się do tego przedsięwzięcia. Przygotowane produkty zostaną przekazane dla Pani Ani zgłoszonej do akcji. Serdecznie dziękujemy za życzliwość i wsparcie.

          • Mikołajki w naszej szkole

          • 6 grudnia – dzień, na który czekają wszystkie dzieci.. 

            Oczywiście Mikołaj nie zapomniał o uczniach naszej szkoły i chociaż nie mógł do nas przybyć osobiście, przekazał prezenty przez zaufanych pomocników. Radości było mnóstwo, uśmiech nie znikał z twarzyczek dzieci. Starsi uczniowie sami próbowali zamienić się w Mikołaja i wymieniali się prezentami przygotowanymi z rodzicami.

            Mikołaj obiecał, że za rok też przygotuje jakieś niespodzianki (oczywiście pod warunkiem, że wszystkie dzieci będą grzeczne

          • Pierwszy śnieg

          • Pani Zima zaskoczyła nas i sypnęła puszystym śniegiem. Biało jest wszędzie. Uczniowie wraz z nauczycielami postanowili skorzystać z uroków tej pogody i oddali się zimowemu szaleństwu, rzucając śnieżkami ( pamiętamy o bezpieczeństwie) i lepiąc bałwany. Zabawa na świeżym powietrzu to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA  W NASZEJ SZKOLE
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA W NASZEJ SZKOLE

          •  

            5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Samo słowo „wolontariusz”, czyli łaciński voluntarius, oznacza dobrowolny, ochotniczy. Zaangażowanie wolontariusza jest zatem dobrowolne i wynika z jego woli, a nie z jakiś norm czy nakazów. Może być to działanie indywidualne lub aktywność profesjonalnie zorganizowana w ramach grupy. Podstawową cechą, która różni wolontariusza od pracownika otrzymującego wynagrodzenie, jest motywacja wolna od zarabiania pieniędzy. Wolontariusze pytani właśnie o motywy swoich działań, odpowiadają, że każdy by tak postąpił na ich miejscu, że trzeba umieć dzielić się swoim czasem i umiejętnościami, a przede wszystkim sobą.

            Krajem, w którym najwięcej ludzi dobrowolnie angażuje się w pracę na rzecz innych osób i różnych instytucji społecznych, jest Norwegia. Prawie połowa mieszkańców udziela się tam społecznie w domach dziecka, hospicjach, szpitalach, punktach charytatywnych, schroniskach dla zwierząt, stowarzyszeniach, fundacjach i organizacjach pozarządowych.

            W Polsce potrzebującym rodakom dobrowolnie pomaga już niemal 11 milionów osób, czyli co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Można już mówić o prawdziwym trendzie, który dodatkowo wzmaga się w okresie świątecznym. Wtedy właśnie wolontariusze ofiarowują bezinteresownie swój czas, umiejętności, a nierzadko i pieniądze.

            Tacy są również uczniowie naszej szkoły, zrzeszeni w szkolnym kole PCK oraz sympatycy wolontariatu. Od kilku lat współpracują z koszalińskim hospicjum w różnych formach (zbiórki, czytanie książek podopiecznym, rozmowy, wykonywanie prac plastycznych, itp.), wspomagają karmą schroniska dla zwierząt, organizują zbiórkę żywności dla seniorów  z naszej gminy, uczestniczą w akcjach koszalińskiego PCK, są wolontariuszami WOŚP.

            W bieżącym roku kulminacja obchodów tego dnia odbyła się 3 grudnia. Szkołę odwiedzili Pan Krzysztof Wróblewski - Prezes PCK Koszalin oraz wieloletni wolontariusz Pan Bernand Krupski. Panowie spotkali się z  klasami VII i VIII,  opowiedzieli o formach niesienia pomocy, odpowiedzieli na pytania.

            Uczniowie wszystkich klas wykonali tematyczne plakaty, ilustrujące ideę wolontariatu. Na holach znalazły się przygotowane przez członków SK PCK i SU informacje o historii wolontariatu, fundacjach i organizacjach humanitarnych, działających w naszym kraju. Zakończyliśmy  zbiórki darów w ramach „Szlachetnej paczki” oraz karmy dla zwierząt, przebywających w schronisku w gminie Manowo.

                        W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły.

            „Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.” Jan Paweł II

                                                  organizatorzy:

                                                                                    Dorota Woźniakiewicz

                                                                                        Małgorzata Bedryjowska

                                                                             Elżbieta Madejek

                                                                                                    członkowie SK PCK (klasa VIII b)

        • Alarm przeciwpożarowy
          • Alarm przeciwpożarowy

          • RUTYNOWE PRZEDSIĘWZIĘCIE

            W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. 26 PLM w ROSNOWIE

            KSZTAŁCENIE, WYCHOWANIE,  OPIEKA to zadania szkoły. Realizując je zawsze pamiętamy o BEZPIECZEŃSTWIE uczniów, personelu, osób postronnych, a także mienia.

            Dlatego  w dniu 29 listopada 2021roku o godzinie 9.30 zabrzmiał sygnał alarmowy na wypadek powstania pożaru.

            SYMULACJA:

            • pojawienie się płomieni ognia i dużego zadymienia w pomieszczeniu piwnicznym szkoły;
            • duże zagrożenie dla osób, przebywających w budynku i mienia szkoły;
            • własne środki przeciwpożarowe zbyt słabe, aby opanować daną sytuację i zlikwidować to zagrożenie.

            ZATEM -  EWAKUACJA !!!    (decyzja dyrektora szkoły).

            Dalej to już realizacja przyjętych procedur przez pracowników szkoły wg odpowiednich instrukcji, które tylko dzięki praktycznym  treningom  można  doskonalić. Były to rutynowe ćwiczenia przeciwpożarowe, które w opinii dowódcy jednostki z Ochotniczej  Straży Pożarnej  z Wyszewa wypadły bardzo dobrze.     

            Dziękujemy p. Krzysztofowi Rogasiowi  z firmy przewozowej Rumcajs za podstawienie autokaru w pobliżu szkoły (w razie konieczności skorzystania z tego pojazdu).

            Andrzej Maksymiuk

        • LISTOPADOWA ZBIÓRKA KARMY
          • LISTOPADOWA ZBIÓRKA KARMY

          • W miesiącu listopadzie zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej im. 26 PLM  w Rosnowie zbiórkę karmy dla psów i kotów. Uczniowie i nauczyciele aktywnie  włączyli się   do akcji. Dziękujemy Panu Tomaszowi Mingociowi – Strażnikowi Gminnemu, za odebranie darów i przewiezieniu ich do zaprzyjaźnionego schroniska w Kołobrzegu.

            Dorota Woźniakiewicz

                       

          • Akcja "Ozdoba na Drzewko Bożonarodzeniowe "

          • Zapraszam do udziału całą społeczność szkolną. Wykonane ozdoby proszę przekazywać  do Pani Agnieszki Śliwy do dnia 9 grudnia 2021 roku. 

                                                              Dorota Woźniakiewicz 

          • Śniadanie daje moc

          • W listopadzie uczniowie najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Rosnowie w ramach realizacji założeń „Programu dla szkół” wzięli udział w cyklu zajęć pod hasłem „Śniadanie daje moc ”.

            W ramach lekcji dowiedzieli się, co jest ważne dla zachowania zdrowia. Wykonując piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej  nabyli wiedzę, których produktów należy jeść jak najwięcej, a których ilość trzeba znacznie ograniczyć. Przypomnieli sobie, że codziennie należy znaleźć czas na aktywny wypoczynek i uprawianie sportu.

            Największą przyjemność sprawiło im jednak wspólne zjedzenie drugiego śniadania. Każde dziecko mogło zareklamować zdrowe, ulubione produkty przyniesione do szkoły. Podsumowaniem działań było wykonanie krótkich notatek z zajęć w zeszycie. 

                                                                                            Beata Banaszak-Kostewicz

            Renata Woroch

        • ​​​​​​​WYJAZD DO MULTIKINA
          • ​​​​​​​WYJAZD DO MULTIKINA

          • 19 listopada uczniowie klas IV i V wybrali się do kina na film  fantasy, Stevena Spielberga, który prezentuje wizję świata pogrążonego w chaosie w roku 2045. Ludzie znajdują ukojenie wyłącznie w OASIS, wirtualnym uniwersum stworzonym przez genialnego Jamesa Hallidaya. Przed śmiercią twórca postanawia przekazać fortunę temu, kto jako pierwszy odkryje w OASIS cyfrowe "easter egg". Wade Watts podejmuje wyzwanie i staje do wyścigu… Młody Wade Watts (Tye Sheridan), kiepski kandydat na bohatera, postanawia dołączyć do karkołomnego, zakrzywiającego rzeczywistość wyścigu po skarb w fantastycznym uniwersum pełnym tajemnic, odkryć i niebezpieczeństw.

            Film podobał się uczniom i po 2 godzinach przeżyć w wirtualnym świecie, zadowoleni wrócili do Rosnowa.

            M. Bedryjowska

            M. Mociun

            E. Madejek

          • SZLACHETNA PACZKA

          • Kolejny raz razem z KGW "BABKI z JAJEM" z Wyszewa, organizujemy zbiórkę rzeczy dla potrzebującej rodziny w ramach akcji "SZLACHETNA PACZKA". Prosimy uczniów i rodziców o przyłączenie się do zbiórki oraz dostarczenie wymienionych rzeczy do szkoły do dnia 3 grudnia 2021 roku. 

                                                              W imieniu Samorządu Uczniowskiego i opiekunów PCK z góry bardzo dziękuję,

                                                                                                                                                Dorota Woźniakiewicz

          • Akcja krwiodawstwa w Rosnowie

          • W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w akcji zorganizowanej dla dobra drugiego człowieka.

                                                                                                                                    Dorota Woźniakiewicz

          • "Z książką w dłoni"

          • Informuję, że podsumowaliśmy akcję „ Październik miesiącem bibliotek szkolnych”. Wszystkim osobom, które wsparły działania naszej biblioteki serdecznie dziękuję. Szczególne podziękowania kieruję do uczniów rozpowszechniających czytelnictwo. Prezentowane przez Was książki zachęcają innych do ich lektury.

            Zgodnie z założeniami, spośród uczestników pani Dyrektor wylosowała osobę, która otrzyma nagrodę. Jest to uczennica klasy 5 Hania Faluta – GRATULUJEMY.

                                                                                                                                        Renata Woroch

          • NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          • 10 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej im. 26 Pułku lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie  uczniowie wraz z nauczycielami uroczyście świętowali Dzień Niepodległości, święto bardzo ważne dla wszystkich Polaków. To wyjątkowe i niepowtarzalne święto narodowe, które dla każdego Polaka wiąże się z wspomnieniami i emocjami, a każdy z nas obchodzi je z należytym szacunkiem i powagą.

            Jednak w tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, niestety nie mogliśmy jednocześnie świętować całą wspólnotą szkolną. Mimo trudności uczniowie naszej szkoły upamiętnili tę  uroczystość. Zdążyli z przygotowaniem gazetki, która przypomina o Narodowym Święcie Odzyskania Niepodległości. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia na lekcjach historii, języka polskiego, godzinach  wychowawczych  odbyły się tematyczne pogadanki. Żeby jeszcze bardziej podkreślić powagę i uroczysty charakter tego wyjątkowego dnia, uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną  w szkole, zamiast uroczystego apelu, wszyscy uczniowie  o godzinie 11:11 uroczyście odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, hymn Polski.

            Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na długo zostaną w naszej pamięci.

            Ewa Rutkowska

            Maria Mociun

          • PAMIĘTAMY...

          •                                                                                     ”PAMIĘTAMY”

            29 października uczniowie klas IV i VIII b wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Pamiętamy”.

            Celem przedsięwzięcia jest pogłębienie wśród uczniów wiedzy nt. własnej szkoły –„Małej Ojczyzny”, jej bohaterów oraz ukazanie wzorców pamięci o nauczycielach, którzy odeszli.

            Uczniowie mieli następujące zadania do wykonania:

            1. Odnalezienie grobów byłych nauczycieli, dyrektorów szkoły, uporządkowanie ich oraz zapalenie tradycyjnego „światełka”;

            2. Zrobienie fotorelacji z tego wydarzenia i przesłanie jej do fundacji.

            Nasi uczniowie wybrali się na cmentarz w Wyszewie, na którym pochowani są pracownicy oświaty z gminy Manowo.

            Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

                                                                                                 Uczniowie wraz z opiekunami:   

            Dorotą Woźniakiewicz 

            Małgorztą Bedryjowską

            Elżbietą Madejek

             

             

          • INFORMACJA O SZCZEPIENIACH UCZNIÓW

          • Informuję, że rejestracje na szczepienie prowadzi Przychodnia SANATUS w Koszalinie na ul. Żwirowej 10 oraz na ul. Wenedów 1 pod numerem telefonu: 604-54-03-03. Rodzice umawiają się z dzieckiem indywidualnie.

                                                                                                                                               Dorota Woźniakiewicz

          • FABRYKA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH

          • W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa im. 26 PLM kontynuuje udział w prokecie "Fabryka Kompetencji Kluczowych". Uczniowie klas I-VIII mają możłiwość udziału w kilku formach zajęć:

            - logopedycznych,

            - rozwijających kompetencje społeczne,

            - chemicznych,

            - informatycznych.

            Dzięki otrzymanemu wspraciu doposażyliśmy naszą szkołę w nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz sprzęt komuterowy. Podczas zajęć dzieci mają możliwość poszerzyć swoją wiedzę z różnych przedniotów, a w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej pracować nad doskonaleniem swoich umiejętności szkolnych.

                                                                                                               Koordynator gminny:

            Barbara Wójt

                                                                                                                          Koordynator szkolny:

            Dorota Woźniakiewicz