Aktualności
Akademia Bezpiecznego Puchatka
W Szkole Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie już kolejny rok realizowany jest Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty. Celem akcji jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze. W ramach obchodów Tygodnia Bezpieczeństwa od 08 – 15 grudnia 2015r., uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Test był doskonałą okazją do utrwalenia wiadomości zdobytych przez uczniów w ramach prowadzonego programu Akademia Bezpiecznego Puchatka dotyczących unikania niebezpieczeństw podczas drogi do szkoły, podczas pobytu w szkole oraz poza szkołą.
Dorota Woźniakiewicz
Anetta Rogalka
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Mikołajki w klasie Ib
6 grudnia – jak dobrze wiecie
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie.
I każde dziecko prezent dostanie.7 grudnia był dla dzieci z klasy I b dniem radości, zabawy i upominków. Tego dnia, znalazł chwilę czasu i przybył w zaprzęgu reniferów, z dalekiej Laponii Święty Mikołaj. Widok tego wyjątkowego gościa - starca z siwą brodą, w charakterystycznym czerwonym płaszczu i czapie wzbudził u najmłodszych zachwyt i radość.
Dzieci powitały miłego gościa, chętnie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po wspólnej zabawie zostały rozdane paczki mikołajkowe. Radości było wiele. Wszystkie dzieci dziękowały Mikołajowi za miłą niespodziankę i obiecały, że będą grzeczne.
Szkoda, że następne mikołajki dopiero za rok.
Ewelina Oleksy
Zdjęcia z imprezy można obejrzeć tutaj.
Akademia Filmowa dla najmłodszych
8 grudnia 2015 r. uczniowie klas IIa , IIb, IIIa i IIIb udali się na spotkanie z ekranizacją literatury dziecięcej do Multikina w Koszalinie. W ramach oferty Akademii Filmowej dla szkół uczniowie obejrzeli film pt. „Dzieci z Bullerbyn” oparty na powieści Astrid Lindgren. Dzięki seansowi dzieci przeniosły się w czasie i zobaczyły jak wiele lat temu toczyło się życie ich rówieśników w małej szwedzkiej osadzie. Film oprócz humorystycznie przedstawionych sytuacji z życia codziennego pokazał, że mimo braku dostępu do drogich zabawek, telewizji, Internetu i telefonów komórkowych, przy odrobinie wyobraźni nie było miejsca na nudę. Mali mieszkańcy osady spędzali czas na wspólnej zabawie oraz wspierali swoich bliskich w codziennych obowiązkach domowych. „Dzieci z Bullerbyn” urzekły ciepłym, familijnym nastrojem, jakże odmiennym od wielu współczesnych propozycji dla najmłodszych. Nie tylko bawiły, ale również uczyły, pokazując znaczenie przyjaźni i więzi łączące bliskich. Wyjazd sprawił naszym uczniom wiele frajdy, skorzystamy jeszcze nie raz z wartościowych propozycji kina.
Renata Woroch,
Dorota Sadowska,
Beata Banaszak-KostewiczZdjęcia można obejrzeć tutaj.
Pełne karmniki
Za oknem zimno, szaro, ponuro. Czekać tylko śniegu i świąt. Dlatego uczniowie wraz z rodzicami ze Szkoły Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie zrobili kilka karmników i postawili je przy boisku szkolnym oraz naprzeciwko sal lekcyjnych i zobowiązali się do dokarmiania ptaków przez całą zimę.
Inicjatywa ta, to kolejny pomysł akcji SZKOŁA WSPÓŁPRACY.
Serdeczne podziękowania za pomoc w zrobieniu karmników dla państwa Olaków , Lewandowskich, Sadowskich i Maciejewskich.
Joanna Margraf
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w klasie IIIa
4 grudnia 2015r. w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom gościliśmy w klasie pana Łukasza Szulca (tatę Oliwiera). Pan Szulc przybliżył uczniom w kilku zdaniach cele i założenia akcji a potem przedstawił w zabawny i humorystyczny sposób wybrane przez siebie przygody „Koszmarnego Karolka” zachęcając w ten sposób do przeczytania całej lektury. Dzieci były bardzo zadowolone.
Dzięki aktywności i zaangażowaniu rodziców mamy zamiar kontynuować ten projekt.
Dorota Sadowska
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM w klasie VI
Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając w ramach realizowanego cyklu spotkań z książką do akcji włączają się również rodzice.
2 grudnia 2015r. w ramach akcji „CałaPolskaCzyta Dzieciom” odwiedziła naszą szkołę P. Stanisława Olak(mama jednej z uczennic kl. VI).Nasz gość przeczytał uczniom fragment książki pt.”Ten obcy”, znanej i powszechnie lubianej pisarki książek dla młodzieży - Ireny Jurgielewiczowej.Młodzież nawiązała z gościem bardzo dobry kontakt, co dało się zauważyć pociszy jaka panowałapodczas czytania powieści.
Uczniowie podziękowali PaniStanisławie Olak za odwiedziny i poświęcony im czas.
Była to bardzo mile spędzonagodzina.:)
Maria Mociun
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Mikołajki klasowe
Dnia 4 –go grudnia 2015 r. w klasie VB odbyły się Mikołajki, przy pięknie ustrojonej choince uczniowie obdarowali się prezentami. Radości i zabawy było co niemiara, wszystkim spodobały się podarki od Świętego Mikołaja. Szkoda, że taki dzień jest tylko jeden w roku. Z niecierpliwością czekamy na Święta Bożego Narodzenia i Gwiazdora.
Anetta Rogalka
Zdjęcia można objerzęc tutaj.
Sukces sportowy Szkoły Podstawowej w Rosnowie
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego zdobyli czołowe miejsca w Mistrzostwach ziemskiego powiatu koszalińskiego w drużynowym tenisie stołowym. W rozgrywanych w dniu 03.12.2015 roku w Sianowie w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zawodach dziewczęta zajęły drugie, a chłopcy trzecie miejsce w swoich kategoriach. W drużynie dziewcząt wystąpiły: Karolina Gorgol i Pamela Sulecka, a chłopców: Aleks Miłaszewski, Jakub Nowak i Mateusz Wachowiak.
Opiekunem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Maksymiuk.
Zanim drużyna z Rosnowa dostała się do tego etapu zawodów, wcześniej wygrała Mistrzostwa gminy Manowo, a wyłoniona została z Mistrzostw szkoły, w których uczestniczyło około 20 procent społeczności uczniowskiej i rozegrano ponad 100 meczów.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekun SKS
Andrzej Maksymiuk
Zdjęcia można obejrzęć tutaj.
Nowy sprzęt multimedialny
W ramach projektu prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pod nazwą „Edukacja włączająca”, nasza szkoła została wyposażona w nową tablicę multimedialną, rzutnik oraz laptopa. Sprzęt trafił do sali komputerowej. Dzięki nowoczesnej technologii, uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności i korzystać z zasobów edukacyjnych podczas zajęć, oglądać filmy z różnych dziedzin nauki oraz uczyć się w interesujący i atrakcyjny sposób.
Anetta Rogalka
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Szkoła Współpracy
Moduł Szkoła Współpracy został zmodyfikowany
Dziecięce zawody w zapasach w Wolinie
28 Listopada w Wolinie zostały rozegrane zawody dzieci w zapasach , gdzie nie zabrakło naszych małych wojowników mieszkańców Wyszewa, Manowa , Rosnowa oraz Koszalina. Dzięki ich staraniom i walecznej postawie, jaka prezentowali w gronie 120 zawodników z 12 klubów pozwoliło to na wywalczenie III miejsca klubowo UKS Lotnik w Rosnowie, zostawiając za nami kluby z ponad 40 letnia tradycja. Bardzo dobrze spisali się wszyscy zawodnicy i zawodniczki biorący udział w w/w imprezie sportowej.
Gratulacje dla medalistów !!!Trener Dawid Kret
Szymon Powroźnik UKS Lotnik Rosnowo - I miejsce
Baranowski Damian UKS Lotnik Rosnowo - I miejsce
Sulewski Szymon UKS Lotnik Rosnowo - II miejsce
Korol Lukasz UKS Lotnik Rosnowo - II miejsce
KrzysztofBiesek UKS Lotnik Rosnowo - III miejsce
Mateusz PatrzykowskiUKS Lotnik Rosnowo - III miejsce
WiktoriaHalicka UKS Lotnik Rosnowo - III miejsce
Marek ChodowiecZKS Koszalin - I miejsce
Igor MarkowskiZKS Koszalin - I miejsce
Weronika ZawistowskaZKS Koszalin - II miejsceZdjęcia można obejrzęć tutaj.
Nocka w Szkole
20 XI 2015 r. uczniowie klasy II b uczestniczyli w klasowym projekcie NOCKA W SZKOLE. Impreza ta, była formą nagrody za dotychczasowe osiągnięcia w nauce.
O godzinie 17:00 uczniowie wraz z rodzicami przybyli do szkoły, by wspólnie uczestniczyć w klasowym przedsięwzięciu. W programie imprezy znalazły się:
- pokaz zapasów w wykonaniu uczniów kl. II b i rodzinne wyścigi rzędów,
- przygotowanie przez dzieci i rodziców wspólnego posiłku – kolacji,
- nocne zwiedzanie szkoły pod opieką p. E. Lewandowskiej
- zabawa taneczna.
I na zakończenie rodzinnych psot i harców – nocne czytanie powieści Kora przez rodziców z podziałem na role.
Po wieczorze pełnym wrażeń, noc minęła wszystkim spokojnie. Nad ranem rodzice wraz ze swoimi pociechami w dobrych humorach powrócili do swoich domów, czekając na kolejną tego typu klasową przygodę.
Teresa Chruścicka
Zdjęcia z imprezy można obejrzeć tutaj.
Cała Polska Czyta Dzieciom wraz z panią Anią Dzietczyk
24.11.2015 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, do naszej szkoły przyjechała Pani Anna Dzietczyk, właścicielka piekarni w Wyszewie, przyjaciółka naszej placówki.
Pani Anna przeczytała uczniom kl. V b i II b, fragmenty książki René i Goscinny'ego pt: „Mikołajek i inne chłopaki”. Po prelekcji odbył się słodki poczęstunek, który przywiózł ze sobą nasz gość.
Serdecznie dziękujemy pani Ani za włączenie się do akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
Uczniowie klas II b i V b oraz
Anetta Rogalka
Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć tutaj.
Konkurs czytelniczy w klasach trzecich
Dnia 27 listopada 2015 r. odbył się w naszej szkole międzyklasowy konkurs czytelniczy pt: „Nasze lektury”. Dotyczył on książki Jana Grabowskiego „ Puc, Bursztyn i goście”.
Konkurs był tak przygotowany, by wzięły w nim udział wszystkie dzieci z obu klas. Składał się z kilku etapów. W I etapie, który miał formę quizu, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści lektury. W etapie II na podstawie wysłuchanego fragmentu uczniowie odgadywali kogo dotyczy dany fragment. III etap to gra memo , czyli łączenie w pary obrazów.
Głównym celem konkursu było przede wszystkim motywowanie do czytelnictwa, rozbudzanie pasji czytania, kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości, a także kształtowanie umiejętności współzawodnictwa i współdziałania.
Za udział w konkursie uczniowie otrzymali dyplomy, gry planszowe oraz słodycze. Organizatorkami były wychowawczynie klas trzecich – Dorota Sadowska i Renata Woroch.
Renata Woroch
Zdjęcia z konkursu można obejrzeć tutaj.
20 listopada - II Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka stał się okazją do przeprowadzenia ciekawych lekcji, podczas których dzieci przypomniały o swoich prawach zapisanych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i Konwencji o prawach dziecka.
W ramach zajęć zapisane prawa zostały „przetłumaczone” na język dziecka, zilustrowane plakatami w klasach młodszych i przedyskutowane w klasach starszych.
Najważniejsze i najczęściej padające zdanie z ust dzieci w kierunku dorosłych to: „Potrzebujemy waszej miłości”. To prawda, bo reszta praw dziecka dzięki tej miłości będzie respektowana bez najmniejszego wysiłku ze strony dorosłych.
Agnieszka Śliwa
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
UWAGA! ZBIÓRKA MAKULATURY!
Promujemy akcję zbiórki makulatury dla Szkoły Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie.
Prosimy o wsparcie wszystkich, którzy mogą pomóc w naszym przedsięwzięciu. Stare gazety książki, kartony zebrane w paczki i obwiązane można przynosić do garażu szkolnego.
Poddając recyklingowi jedną tonę papieru pozwalamy żyć dalej 17 drzewom, oszczędzamy energię oraz miejsce na wysypisku śmieci. Możemy też zarobić pieniądze, za 2 tony makulatury około 200 zł.
Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców i Nauczyciele
Cała Polska czyta dzieciom
Także w Szkole Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie uczniowie wraz z nauczycielami i przyjaciółmi placówki włączyli się do tytułowej akcji.
Na pierwsze spotkanie promujące czytelnictwo wśród dzieci zaproszenie przyjął pan Rafał Wołyniak, pracownik do spraw promocji Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Uczniom klasy I b poczytał fragmenty lektury NASZA MAMA CZARODZIEJKA. W przyjaznej i miłej atmosferze spędził z sześciolatkami godzinę lekcyjną, oprócz czytania opowiedział też o swojej pracy i zachęcił do odwiedzania spektakli teatralnych.
Joanna Margraf
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Apel z okazji Święta Niepodległości
Zanim nadszedł dla Polski upragniony 11 listopada 1918 roku – dzień odzyskania niepodległości, nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami rosyjskim, pruskim i austriackim. Choć zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język , obyczaje i religię, nasi rodacy nie poddawali się i wytrwale walczyli o wolność. Duch do walki dodawała im pieśń, która była częstą towarzyszką żołnierskiej doli i niedoli. Jej tekst dokumentował karty historii naszego kraju, ale również opisywał osobiste przeżycia żołnierzy tęsknotę za domem rodzinnym czy ukochaną dziewczyną.
Klasy V a i V b wraz z p. Anettą Rogalką, przedstawiły podczas uroczystego apelu kilka pieśni patriotycznych, śpiewanych w czasie niewoli naszego kraju. Utwory te poprzedzone były wstępem dotyczącym tego jak powstały, kto ułożył tekst i napisał muzykę. Po prezentacji klas piątych, głos zabrała klasa I b. Przy wsparciu wychowawczyni pani Eweliny Oleksy pierwszaki wyrecytowały wiersz pt: „Polak mały” oraz zaśpiewały piosenkę „Serce w plecaku”.
Serdecznie dziękuję pani Teresie Chruścickiej za pomoc w przygotowaniu uczniów do apelu.
Anetta Rogalka
Zdjęcia z apelu można obejrzeć tutaj.
„Zaczarowany świat wierszy Danuty Wawiłow”
Dnia 5 listopada 2015r. w Szkole Podstawowej w Konikowie odbył się III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, dedykowany pamięci polskiej pisarki i autorki wierszy dla dzieci- Danuty Wawiłow pod hasłem „Zaczarowany świat wierszy Danuty Wawiłow”. W konkursowych zmaganiach recytatorskich wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie, Świeminie, Dargini, Zegrzu Pomorskim, Dunowie oraz przedstawiciele gospodarzy konkursu. Reprezentowały nas uczennica klasy IIIb, Honorata Zmuda- Trzebiatowska, uczennice klasy IIa – Kinga Prusek i Zuzanna Ceglarek. Gośćmi imprezy byli Wójt Gminy Świeszyno – Pani Ewa Korczak, Dyrektor Multimedialnego Centrum Kultury „E – Eureka” – Pani Ewa Sabatowicz oraz Redaktor Radia Koszalin – Pani Anna Rawska, która pełniła funkcję przewodniczącej jury. Umiejętności recytatorów były na wysokim poziomie i trudno było podjąć decyzję, komu przypadną czołowe miejsca. Po burzliwych obradach, jury podjęło decyzję. Reprezentująca nas uczennica klasy II a –Zuzanna Ceglarek, zdobyła III miejsce. Wszystkie dzieci otrzymały z rąk Pani Wójt oraz Przewodniczącej Komisji dyplomy i nagrody książkowe. Recytatorska rywalizacja przebiegała w sympatycznej atmosferze wzajemnego zainteresowania a prezentowane wiersze dostarczyły wielu wrażeń artystycznych. Laureatce oraz pozostałym naszym utalentowanym recytatorkom gratulujemy, życzymy wielu sukcesów.
Renata Woroch, Beata Banaszak-Kostewicz
Zjęcia z konkursu można obejrzeć tutaj.
Archiwum Aktualności