Stołówka szkolna
Wybieramy wymarzoną szkołę
W środę 3 kwietnia wybraliśmy się z uczniami klas ósmych na koszalińskie targi szkół ponadpodstawowych i placówek szkolno-wychowawczych. W jednym miejscu można było poznać i porównać ofertę wszystkich publicznych szkół działających na terenie miasta.
Wybór duży…Liceum i różne profile: humanistyczne, wojskowe, biologiczno-chemiczne, a może technikum albo szkoła zawodowa? Przed taką właśnie trudną decyzją za chwilę staną setki uczniów nie tylko w Koszalinie, ale też w całym powiecie oraz powiatach ościennych. Żeby ułatwić im decyzję, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Koszalina oraz Zespół Szkół nr 1 postanowili zorganizować Targi Edukacji.
W hali sportowej ZS nr 1 swoją ofertę przedstawiło 16 szkół oraz placówek oświatowo-wychowawczych. Na poszczególnych stoiskach dowiedzieliśmy się nie tylko o profilach klas czy kierunkach, ale też o tym, ile szkoły planują utworzyć poszczególnych klas.
Oprócz tego pojawiły się też stanowiska doradztwa zawodowego, gdzie będzie można rozwiązać test pomagający w wyborze przyszłej kariery oraz prowadzone będą dyżury doradców.
W drodze powrotnej, nasi uczniowie, zaopatrzeni w ulotki i informatory, długo rozmawiali o swoich planach, związanych z wyborem szkoły.
Anetta Rogalka
Elżbieta Madejek
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Szkolny Konkurs Recytatorski
28 marca 2019 r. w naszej szkole, jak co roku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Organizatorem konkursu, który jak zawsze cieszył się popularnością wśród uczniów, była pani Renata Woroch. Wspierali ją nauczyciele języka polskiego i wychowawcy klas młodszych. W eliminacjach udział wzięło ponad dwudziestu recytatorów. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Wszyscy uczestnicy konkursu zasługują na słowa podziwu i uznania. Jury zdecydowało, że w tegorocznym konkursie laureatami, którzy będą reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie zostali:
Jakub Grotkowski kl. I
Hanna Mikulska kl. II
Zofia Nowakowska kl. III
Monika Stankiewicz kl. IV
Maria Kruk kl. IV
Zuzanna Ceglarek kl. V a
Izabela Nierzwicka kl. VII
Aleksandra Kapela kl. VII
Zuzanna Salamon kl. VII
Paulina Maciejewska kl. VII
Wyróżnienia natomiast otrzymali następujący uczniowie: Bartłomiej Jachimowski, Zofia Kulas, Paweł Kalinowski.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w Gminnym Konkursie Recytatorskim!
Zdjęcia mozna obejrzeć tutaj.
Dotknij teatru…
„Nasz teatr to wasze marzenia” – śpiewali aktorzy w piosence nagranej z okazji jubileuszu 65-lecia Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
Z okazji jubileuszu w teatrze odbyła się wielka gala, w której udział wzięło wiele wybitnych postaci, w tym prezydent Koszalina.
„- Teatr od zawsze wzruszał, uczył, był rewolucyjny, pamiętał o niepodległości, zmuszał do myślenia, bawił, czasem budził grozę. Taki jest też nasz teatr – wyliczał Piotr Jedliński. Wskazał, że siłą BTD jest to, że po każdej premierze widzowie gorąco dyskutują, spierają się.” Z życzeniami przyjechali szefowie instytucji kultury, uczelni, włodarze innych miast.
Jubileusz BTD połączony był z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru, który ma promować sztukę teatralną, ale też inspirować współpracę między twórcami. Święto zostało ustanowione w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Na dzień obchodów wybrano 27 marca - dzień otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.
Akcja „Dotknij teatru” była jednym z wydarzeń jubileuszowych, w której wzięli udział uczniowie klasy VIII a. Była to okazja, aby zajrzeć we wszystkie niedostępne na co dzień teatralne zakamarki. Obejrzeliśmy sceny, garderoby, pracownie a spacer po kuluarach uprzyjemniał nam opowieściami o historii BTD pracownik teatru.
Zrobiliśmy zdjęcia z użyciem masek, elementów kostiumów, scenografii i rekwizytów. Był to niezwykły dzień, pełen wrażeń. Przez małą chwilę poczuliśmy się aktorami…
Powrót do szkolnej rzeczywistości to dyskusje, śmiechy, wymiana zdjęć i życzliwa atmosfera panująca w całej grupie.
Elżbieta Madejek
Zdęcia można obejrzeć tutaj.
Wybór szkoły...
Dnia 26 marca 2019 r w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami ZS nr 7 w Białym Borze.
Przedstawili oni klasom 8a i 8b ofertę edukacyjną ich szkoły, pokazali co ciekawego tam robią i uczą się.
Uczniowie mogli obejrzeć prezentację filmową o zajęciach we wszystkich profilach klas LO, porozmawiać z uczniami a także zobaczyć na żywo, czego nauczyli się na zajęciach samoobrony, jak wygląda musztra wojskowa.
Magdalena Jaworska-Kranich
W krainie fizyki- wizyta w Yellow Parku w Koszalinie
Połączenie nauki z zabawą jest doskonałym sposobem na zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności.
27 marca mogli się o tym przekonać uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Rosnowie. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały dnia wyjazdu, ponieważ tematem rekreacyjno-edukacyjnej wycieczki była „Fizyka na zimno”. Rozgrzewką przed ucztą intelektualną były zabawy ruchowe na zjeżdżalniach. Kluczowy punkt spotkania stanowił jednak pokaz eksperymentów, których głównym bohaterem był … ciekły azot.
Drugoklasiści dowiedzieli się, że banan po zanurzeniu w ciekłym azocie jest lepszym młotkiem do wbijania gwoździ niż jabłko, a parówka z powodzeniem potrafi zastąpić pałeczkę do grania na patelni . Dzieciaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach i zadawały mnóstwo pytań. Poznały również nowe pojęcia, np. „kuchnia molekularna”.
Na zakończenie pokazu, czekała na nie niespodzianka- degustacja herbatników z dodatkiem bitej śmietany, zanurzonych w ciekłym azocie. Frajdę z wyjazdu miały nie tylko dzieciaki- nauczyciele także z zafascynowaniem śledzili naukowy spektakl.
Wierzymy, że udało się zasiać ziarno zainteresowania naukami ścisłymi.
Agnieszka Śliwa
Beata Banaszak-Kostewicz
Zdjecia z wycieczki można obejrzeć tutaj.
Festiwal Wiosny
23 marca trzy uczennice naszej szkoły – Aleksandra Gładysz, Amelia Czarnecka i Wiktoria Zygmont wzięły udział w IV Festiwalu Wiosny – Festiwalu Piosenki angielsko – niemiecko – polskiej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Manowie.
Podczas imprezy – wzorem ubiegłych lat – odbyły się konkursy wokalne oraz mody: lat 20., ekologicznej oraz Wiosna 2019.
Jury w składzie: inspektor ds. oświaty pani Monika Jarosik, pani dyrektor Przedszkola w Biesiekierzu z siedzibą w Parnowie Agnieszka Kolanowska oraz pracownik GOK w Wyszewie Małgorzata Kowal wybierało najlepszych uczestników, a nie było to łatwe zadanie…
Nasze uczennice zdobyły III miejsca w kategoriach:
- Solistka – piosenka angielska – Amelia Czarnecka
- Wiosna 2019 – Aleksandra Gładysz
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Ewelina Oleksy
Zdjęcia z Festiwalu można obejrzeć tutaj.
Pierwszy Dzień Wiosny pełen wrażeń…
W czwartek 21 marca uczniowie klasy I wybrali się na wycieczkę do Koszalina. Pierwszym punktem wyjazdu był bank PKO, z którym współpracujemy w ramach projektu SKO.
To było zupełnie nowe i ciekawe doświadczenie. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat funkcjonowania tej instytucji oraz pracy poszczególnych pracowników. Mogliśmy również wypłacić i wpłacić pieniądze w bankomacie za pomocą karty płatniczej oraz aplikacji w telefonie. Zobaczyliśmy jak szybko i dokładnie można przeliczyć pieniądze – a było ich naprawdę sporo…
Następnie przeszliśmy do sali posiedzeń , gdzie dowiedzieliśmy się jakie zabezpieczenia są na poszczególnych banknotach, i że nie można ich wydrukować sobie samemu na domowej drukarce…
Na koniec panie zapoznały nas z projektem SKO i wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, czy warto oszczędzać pieniądze. Za aktywne uczestnictwo zostaliśmy nagrodzeni bankowymi odblaskami oraz cukierkami.
Kolejnym punktem naszej wyprawy do miasta było multikino. Obejrzeliśmy film przygodowy w reżyserii koszalinianina Tomasza Szafrańskiego – „Władcy przygód. Stąd do Oblivio”. Z głównymi bohaterami – Frankiem i Izą przeżyliśmy próbę porwania, lot na własnoręcznie skonstruowanej machinie, ucieczkę przed Łowcami z Oblivio i wiele innych superprzygód…
Po seansie udaliśmy się na zasłużony posiłek w Mc Donald’s. Najedzeni, uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Ewelina Oleksy
Zdjęcia możan obejrzeć tutaj.
Pierwszy Dzień Wiosny na KOLOROWO
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie pokazali, jak cieszą się nową porą roku a Samorząd Uczniowski z tej okazji zorganizował konkurs na „Najbardziej wiosenną klasę”. W kategorii klas młodszych wygrała klasa II a w kategorii klas starszych klasa IV. Gratulujemy!
Agnieszka Śliwa
Zdjęcia można obejrzęć tutaj.
I Wiosenny Festiwal Nauki
21 marca 2019roku, w pierwszy dzień wiosny, odbył się w naszej szkole I Festiwal Nauki dla klas ósmych. Uczniowie, zorganizowani w mieszane (z obu klas) zespoły, rywalizowali, rozwiązując: TESTY, QUIZY, KRZYŻÓWKI, ZADANIA, REBUSY i SUDOKU z zakresu przedmiotów egzaminacyjnych, tj. języka polskiego, niemieckiego, angielskiego i matematyki.
Impreza, przebiegająca w miłej atmosferze, stała na wysokim poziomie i bardzo spodobała się jej uczestnikom.
Sądzimy, że na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych konkursów.
organizatorzy:
J. Margraf- Sobańska
A. Rogalka
P. Łojewski
E. Madejek
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Stołówka szkolna
Opłaty za obiad
FANTASTYCZNE MOŻLIWOŚCI – po raz kolejny program profilaktyczny
Program FANTASTYCZNE MOŻLIWOŚCI realizowany był wśród uczniów klas V Szkoły Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie jako kontynuacja programu Domowych Detektywów, z tego względu jednym z jego celów było wzmacnianie efektów oddziaływań profilaktycznych, aby były one trwałe w czasie. Ponadto wzmacnia on w uczniach szereg umiejętności społecznych, przede wszystkim tych związanych z radzeniem sobie z negatywnym wpływem rówieśników oraz środowiska w jakim przebywają i gdzie mogą być zachęcani do picia alkoholu. W odniesieniu do rodziców program ten wspiera ich wychowawcze i profilaktyczne działania oraz zachęca do prowadzenia z dziećmi rozmów dotyczących zagrożeń wynikających z picia alkoholu oraz używania innych substancji psychoaktywnych.
Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach podczas których poznawali negatywne skutki oddziaływania picia alkoholu przez młodzież. Wspólnie z rodzicami wykonywali zadania w otrzymywanych co tydzień zeszytach. Na zakończenie zorganizowana została impreza podsumowująca działania w programie, w której uczestniczyli przede wszystkim uczniowie klas V, ich rodzice oraz nauczyciele prowadzący zajęcia: Dorota Woźniakiewicz oraz Joanna Margraf- Sobańska. Rodzice wraz z dziećmi podzieleni zostali na trzy drużyny, w których musieli wykonać trzy zadania: zagrać w kalambury, ułożyć pasjansa według 10 pytań oraz przygotować scenkę profilaktyczną zgodnie z wylosowanym tematem. Wszystkie zabawy podczas spotkania przygotowane zostały przez dzieci i dotyczyły zagadnień dot. profilaktyki alkoholowej zgodnie z założeniami programu.
Program zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Manowie.
Koordynator
Dorota WoźniakiewiczZdjęcia można obejrzeć tutaj.
Spotkanie z doradcą zawodowym
Dnia 15marca 2019r. klasa 8a i 8b wzięła udział w zajęciach z doradcą zawodowym z ZSZ nr 9 z Koszalina tzw ,,Elektronika”. W ramach zajęć została przedstawiona prezentacja o szkole i planowanych kierunkach kształcenia i profili klas na rok 2019/2020.
Magdalena Jaworska-Kranich
,,Centrum informacji i planowania kariery zawodowej”
Dnia 25 lutego 2019r. klasa 8a i 8b wzięła udział w zajęciach z doradcami zawodowymi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Koszalinie. W ramach zajęć mogli wysłuchać wykładu dotyczącego kierunków i wyboru ścieżki kształcenia zawodowego ze zwróceniem uwagi na własne zainteresowania predyspozycje, mocne strony itp. Uczniowie mogli wykonać test predyspozycji zawodowych, skorzystać z pomocy doradcy w ramach omówienia wyników testu. Dowiedzieli się również o możliwościach kształcenia w okolicznych szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia pomogły uczniom usystematyzować wiedzę i zastanowić się nad planowaniem własnej przyszłości zawodowej.
Magdalena Jaworska-Kranich
„Przysłowia mądrością narodu” - konkurs klasy czwartej
W marcu w klasie czwartej odbył się konkurs ze znajomości przysłów polskich i powiedzeń. Celem konkursu było szerzenie wiedzy o polskich przysłowiach, uświadomienie , że przysłowia są elementem kultury narodu i skarbnicą wiedzy, a przede wszystkim motywowanie do samokształcenia. Było to przedsięwzięcie dwuetapowe, aby uczniowie mogli się przygotować do drugiego – trudniejszego etapu.
Zwycięzcy : 1. Diana Skup
2. Maria Kruk
3. Monika Stankiewicz
4. Maciej Lewandowski
5. Igor Pietrzak
GRATULUJĘ – Elżbieta Parchimowicz
Kolumbowie
6 marca uczniowie klas starszych naszej szkoły wybrali się na przedstawienie teatralne pt.”Kolumbowie”, przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl spodobał się wszystkim, a nawet wywołał ogromne wrażenie, ponieważ łączył kilka technik w tym prezentacje multimedialną.
Była to opowieść o młodych ludziach, których beztroskie życie przerwała wojna. To, co ich spotkało, to była najważniejsza, ale i najcięższa próba . Brali udział w powstaniu i uświadomili sobie i nam, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. To przedstawienie, to apel do młodych ludzi o pielęgnowaniu narodowej tożsamości i pamięci o smutnej i tragicznej historii naszego kraju.
Elżbieta Parchimowicz
Żywa lekcja historii
5 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku Niepodległej”. Żywa lekcja historii przedstawiła niepodległościowe dążenia Polaków, walczących o wolność Polski pod koniec XVIII , w XIX i na początku XX wieku.
Członkowie grupy rekonstrukcyjnej przedstawili sylwetki wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz przypomnieli tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów, poprzez powstania narodowe, aż do czasów I wojny światowej, uwieńczonej odzyskaniem niepodległości.
Członkowie grupy zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów, uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable i pałasze. Pasjonujący pojedynek stoczyli ze sobą Mateusz z Konradem.
Prowadzący omówili także rolę kobiet, które niejednokrotnie ryzykowały życiem, wynosząc rannych z pola bitwy. W role sanitariuszek wcieliły się Pamela i Marta, które po krótkim kursie szybko i fachowo opatrzyły rannego Maksyma i Adriana.
Pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w tragiczną i krwawą, ale jakże chwalebną przeszłość naszej ojczyzny.
Prezentacja historyczna odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i była jednym z licznych przedsięwzięć, mających uczcić tak ważną rocznicę.
Ewa Rutkowska
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Stołówka szkolna
Uwaga!
Ze względu na radę szkoleniową w dniu 7.03.2019 r. zajęcia w szkole odbywają się TYLKO do do godziny 11:35. Świetlica działa bez zmian.
Tego dnia o 16:30 wywiadówka TYLKO dla rodziców i uczniów klas ósmych- zapraszają wychowawcy i dyrektor.
Archiwum Aktualności