Spotkanie z Super Nianią
Szanowni Rodzice!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z panią Dorotą Zawadzką- Super Nianią
Tematy spotkania:
Lotnictwo wspólną pasją młodzieży i dorosłych
W dniach 22.05.2015r. i 29.05.2015r. uczniowie klas szóstych oraz piątej rosnowskiej „podstawówki” mieli okazję spotkać się z byłym pilotem 26 pułku lotnictwa myśliwskiego – p. Józefem Kozłowskim. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Lotnictwo wspólną pasją młodzieży i dorosłych”.
Pan J. Kozłowski okazał się nieocenioną skarbnicą wiedzy z zakresu historii jednostki wojskowej stacjonującej w Zegrzu Pomorskim oraz historii Rosnowa.
Po bardzo ciekawym i pasjonującym spotkaniu dzieciaki zwiedziły Salę Tradycji JW5069 znajdującą się w miejscowym klubie (kiedyś Klubie Garnizonowym). Obejrzały eksponaty zgromadzone w czasie istnienia jednostki w Zegrzu Pomorskim : puchary, odznaczenia, historyczne zdjęcia, kroniki, strój pilota samolotu wojskowego i wiele innych pamiątek.
Za czas poświęcony uczniom Szkoły Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie oraz niepowtarzalną lekcję historii dotyczącą m.in. naszego patrona serdecznie dziękujemy.
Uczniowie SP Rosnowo
wraz z opiekunami:
Beatą Perczyńską,
Marią Mociun,
Ewą Rutkowską,
i Piotrem Łojewskim.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Było odlotowo!
W sobotnie przedpołudnie 23 maja 2015r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie wraz z opiekunami: p. Beatą Perczyńską, p. Elżbietą Parchimowicz i p. Marią Mociun udała się na piknik lotniczy. Odbył się on na lotnisku w Zegrzu Pomorskim, czyli w miejscu, gdzie miał swoją bazę m.in. 26 pułk lotnictwa myśliwskiego.
Po przyjeździe na miejsce oczom naszym ukazały się przeróżne maszyny latające: awionetki, samoloty ultralekkie, motolotnie, śmigłowce, szybowiec, dopracowane do perfekcji modele latające, a nawet latawce. Mogliśmy podziwiać je zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz akrobacji lotniczej, który wszystkim gapiom zapierał dech w piersiach. Wszystko można było obejrzeć i dotknąć.
Wizyta uczniów na lotnisku była doskonałą okazją do przeprowadzenia konkursu wiedzy o patronie szkoły: 26 pułku lotnictwa myśliwskiego. Część uczestników wykazała się sporą wiedzą i została nagrodzona bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Po konkursowych zmaganiach kiełbaska z grilla, ciasteczko i pyszny napój wszystkich postawiły na nogi i dodały sił na dalsze przemierzanie lotniska w poszukiwaniu przygód, a można było m.in. sprawdzić swoje umiejętności w składaniu modeli samolotów.
Delegacja szkoły udała się także w miejsce szczególne, nieopodal lotniska, miejsce katastrofy lotniczej, w której zginął jeden z pilotów 26 plm: Włodzimierz Łubniewski.
Czas spędzony na pikniku minął nam bardzo szybko i miło. Za dzień pełen wrażeń serdecznie dziękujemy.
Dojazd dzieci na festyn, pyszny poczęstunek oraz nagrody w konkursie wiedzy o patronie szkoły ufundowane zostały dzięki funduszom z projektu „Lotnictwo wspólną pasją młodzieży i dorosłych”.
Beata Perczyńska
Zdjęcia z pikniku można obejrzeć tutaj.
O Mickiewiczu inaczej
Co wiemy o Adamie Mickiewiczu? Wiele i niewiele zarazem. Był to jeden z największych poetów polskiego romantyzmu i literatury polskiej w ogóle. A kim był Adam Mickiewicz - człowiek?
Warto pamiętać, że Mickiewicza był człowiekiem jak każdy inny, a jego poezja nie do wszystkich musi trafiać. Tak, że jeśli nie podobają wam się "Dziady", idea polskiego mesjanizmu etc. - nie martwcie się, to jest całkiem normalne;-)
Mickiewicz uczy nas, żebyśmy, starali się zrozumieć nasze dzieje narodowe, dlaczego miały one taki a nie inny przebieg. W swoich dziełach mówi o Polakach, którzy kochają Polskę i są jej wierni. Polska jest czymś więcej – to nie jest tylko Polska młodych ludzi, Polska młodzieży, która pragnie jej wolności i wielkości. Mickiewicz uczy nas, jak Polacy, którzy chcą służyć Polsce, mają traktować tych Polaków, którzy nie chcą jej służyć, gotowi są natomiast służyć innym (innym potencjom).
Tego właśnie uczy Polaków nasz największy poeta. Wszystko to są rzeczy bardzo dobrze znane – chyba nie tylko historykom literatury, bowiem naucza się o nich, a przynajmniej powinno się nauczać w szkołach. Przypominam tu o nich trochę dlatego, że takie rzeczy zawsze warto przypominać
Czas więc powrócić do książek i do naszego wielkiego wieszcza - Adama Mickiewicza. A jak zapytamy kim on był, wszyscy zgodnym chórem odrzekną: "Mickiewicz wielkim poetą był!". Jakże by inaczej! Dlatego konia z rzędem temu, kto pokaże miasto w Polsce, w którym nie byłoby ulicy Mickiewicza (w Warszawie najdłuższa na Żoliborzu!). W wielu miastach stoi też jego pomnik! Na Mickiewicza spoglądamy z podziwem. Jego twórczość zebrano w 211 zebranych przekładach dzieł. Od „Konrada Wallenroda” wydanego po francusku w 1830, po koreańską wersję „Pana Tadeusza” z 2005. Najpoczytniejszym tytułem zdaje się być właśnie „Pan Tadeusz” wydawany 102 razy. „Dziady” i „Konrad Wallenrod” opublikowano po 38 razy, „Sonety krymskie” 23 a „Ballady i Romanse” - 11.
Zachęcam do lektury.
Maria Mociun
Dzień pluszowego Misia
20.05.2015 r. w naszej Szkole Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień Pluszowego Misia” oraz konkurs dla klas, która klasa przyniesie najwięcej misiów, w przeliczeniu na jednego ucznia, ta klasa wygra i otrzyma słodki poczęstunek. Uczniowie mieli przynieść tylko maskotki – misie, inne maskotki nie były brane pod uwagę. Po przeliczeniu wszystkich maskotek Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki podczas krótkiego apelu, które przedstawiały się następująco:
I m-ce klasa IV b – prawie 3 misie na osobę (41 misiów)
II m-ce klasa IV a – ponad 1 miś na osobę (25 misiów)
III m-ce klasa V – prawie 1 miś na osobę (23 misie)
Samorząd uczniowski dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział w tym dniu.
Opiekun SU Anetta Rogalka
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Przygotowanie do sezonu Kamienne Kręgi
Dnia 16 maja 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego pod opieką pani Anetty Rogalki i Elżbiety Parchimowicz , wzięły udział w corocznej akcji porządkowania terenów Rezerwatu Archeologicznego „Kamienne Kręgi" niedaleko Grzybnicy. Akcja zorganizowana była przez Muzeum koszalińskie i Stowarzyszenie Ziemi Manowskiej, które zaprosiło naszą szkołę do współpracy. Do Kamiennych Kręgów dotarliśmy pieszo, podziwiając malowniczą rzekę Radew wraz z jej rozlewiskami. Pracownik muzeum opowiedział nam co się działo na Kamiennych Kręgach tysiące lat temu, co pozwoliło poznać nam tajemnice zagadkowych kamiennych budowli. Dzięki sprzyjającej aurze prace porządkowe mogliśmy połączyć z aktywnym wypoczynkiem. Aura nam sprzyjała, więc porządkowanie poszło szybko i sprawnie. Po pracy wszyscy uczestnicy mogli poczęstować się przygotowanymi przez organizatorów grillowym posiłkiem oraz pysznymi słodkimi bułkami. Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.
Anetta Rogalka
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Dzień Europy w Szkole Podstawowej w Rosnowie
W piątek 15-go maja nasza Szkoła świętowała Dzień Unii Europejskiej. Obchody tego święta przypadają tradycyjnie na 9 maja. Tego dnia w 1950 roku Robert Schumann, francuski minister spraw zagranicznych, przedstawił plan, określany jako Plan Schumana. Plan ten dotyczył powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która stałą się prototypem Unii Europejskiej. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się o tym i innych ciekawych faktach z krótkiej prezentacji. Uczennice klasy V (Maja Cielibała, Lidia Kozłowska oraz Anita Wiszowata) opowiedziały jak świętowany jest Dzień Unii Europejskiej w różnych krajach i jak uroczystości tego święta przebiegają w Polsce. Zgromadzeni na sali gimnastycznej mogli również obejrzeć krótki animowany film przedstawiający w bardzo przystępny sposób najważniejsze fakty dotyczące Unii Europejskiej. Następnie odbył się quiz, w którym uczniowie klas I-VI mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodyczami. Poszczególne punkty programu były zaś przeplatane występami uczennic klasy IV b, które zaśpiewały piękne piosenki pochodzące z różnych krajów Europy. Wśród zebranych panowała radosna atmosfera.
Piotr Łojewski
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Wiosenne porządki
Trwa wiosna i zawitała także do naszego szkolnego ogródka. Nadszedł czas na pielęgnację i wyplewienie chwastów, które zdążyły się już na dobre rozpanoszyć. W tym celu uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami porządkują grządki z kwiatami i z warzywami. Efekty tej pracy widać na zdjęciach z prac w ogródku.
Tydzień Bibliotek
„Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi”
Dnia 13 maja uczniowie klas Ia i IIa Szkoły Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie zostali zaproszeni przez panią Sylwię Olesiak na spotkanie w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek. Dzieci sprawdzały swoją wiedzę na temat baśni w przygotowanym Quizie, rozmawiały również na temat znaczenia czytania książek. Po zmaganiach intelektualnych przyszedł czas na zmagania sportowe J. Uczniowie zostali podzieleni na trzy baśniowe drużyny, które rywalizowały ze sobą w interesujących konkurencjach. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za zaproszenie i wieloletnią współpracę z Biblioteką w Rosnowie. Dzięki takim spotkaniom skutecznie można „zasiewać ziarenka czytelnictwa”, które ma ogromne znaczenie w rozwoju dzieci.
Beata Banaszak-Kostewicz
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Klasa Ia w Multikinie
Kolejny raz nasi najmłodsi uczniowie skorzystali z oferty Multikina w Koszalinie. W ramach oferty Akademii Filmowej dla szkół zorganizowano projekcję filmu połączoną z prelekcją ratownika medycznego, który przybliżył dzieciom zasady postępowania w przypadku znalezienia osoby wymagającej pomocy. Ratownik w sposób atrakcyjny dla maluchów omówił również działania służb ratunkowych oraz przypomniał numery alarmowe. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chętnie odpowiadały na zadawane pytania . Po prelekcji pierwszaki z zapartym tchem śledziły losy bohaterów filmu „Samoloty 2”, gdzie w atrakcyjny i baśniowy sposób przedstawiono pracę straży pożarnej gaszącej pożary lasów. Film wzbudzał wiele emocji , ponieważ nie brakowało w nim dramatycznych zwrotów akcji. Na pewno wzbogacił wiedzę na temat niebezpiecznej i szlachetnej służby strażaków.
Spędziliśmy niezapomniane chwile i świetnie się bawiliśmy
Zdjęcia z wyjazdu do kina można obejrzeć tutaj.
Dzień rysunku
28 kwietnia 2015 w Szkole Podstawowej im 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie zorganizowany został po raz pierwszy
„Dzień Rysunku” i mini konkurs pt: „Portret Szkoły”.Dzieci miały za zadanie wykonanie portretu kolegi / koleżanki albo autoportretu. Każdy uczeń mógł zaprezentować swój talent i umiejętność współpracy w zespole. W ten sposób powstał wielki roześmiany portret Naszej Szkoły.
Jury postanowiło wyróżnić dziesięciu uczniów oraz docenić obie klasy pierwsze za kreatywność.
Agnieszka Śliwa
Zdjęcia z "Dnia Rysunku" można obejrzeć tutaj.
„Witaj majowa jutrzenko”
Społeczność uczniowska naszej szkoły w strojach galowych zgromadziła się w sali gimnastycznej, by wziąć udział w apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja czyli Ustawy Rządowej.
Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą. Ścieżkami historii wędrowaliśmy z uczniami, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, zaprezentowano także historię konstytucji. Uczniowie klas IV i V recytowali wiersze i śpiewali pieśni o ojczyźnie. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Król- główny bohater rozdawał najmłodszym flagi państwowe. Przypomniano również o 1 Maja – Święcie Pracy i 2 Maja – Dniu Flagi.
Na zakończenie dyrektor szkoły, pani Joanna Margraf, podziękowała wszystkim za udział w apelu i wszyscy odśpiewaliśmy pieśń szkoły.
Ewa Rutkowska
Zdjęcia z apelu można obejrzeć tutaj.
Eliminacje konkursu recytatorskiego
27 kwietnia 2015r. w Bibliotece Publicznej w Wyszewie odbyły się gminne eliminacje turnieju recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne 2015”. Do konkursu zgłoszono dwudziestu pięciu uczestników z gminnych szkół podstawowych oraz z gimnazjum.
Wszyscy uczestnicy włożyli dużo pracy w przygotowania i wybór repertuaru. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom recytatorski i zasługują na uznanie. Organizatorzy wynagrodzili ten wysiłek – dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe.
Komisja konkursowa spośród wszystkich kandydatów wyłoniła sześciu laureatów. Wśród nich aż troje , to uczniowie naszej szkoły. Będą oni reprezentowali gminę Manowo w eliminacjach powiatowych tego turnieju organizowanych przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną w maju bieżącego roku.
Laureatami ze Szkoły Podstawowej w Rosnowie zostali:
PTASZĘTA:
- Kinga Prusek – klasa IA,
- Izabela Nierzwicka - klasa III
PTASZKI:
- Weronika Olesiak – klasa VI b
Ponadto wyróżniono:
- Honoratę Zmuda – Trzebiatowską – klasa IIB,
- Martę Hajdun – klasa IVA,
- Amelię Gamus – klasa IVB.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na eliminacjach powiatowych.
Za opiekę nad naszymi uczniami dziękujemy paniom: Elżbiecie Cieślak i Alicji Nieżwickiej.
Renata Woroch
Zdjęcia z eliminacji można obejrzeć tutaj.
Gminny konkurs ekologiczny
W dniach 16 marca – 17 kwietnia 2015r. odbył się XX Gminny Konkurs Ekologiczny, którego organizatorem była Gmina Manowo. Konkurs organizowany jest co roku. W tym roku szkolnym przebiegał pt.. Chronimy nasze czyste powietrze.
Uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym na ekomalowankę i plakat o tej tematyce.
Wśród osób nagrodzonych:
Roksana Bunga kl VI
Marta Hajdun kl IVa
Kornelia Gorgol kl III
Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
Małgorzata Bedryjowska
Zdjęcia z konkursu można obejrzeć tutaj.
Zmagania z tabliczką mnożenia
Nauka tabliczki mnożenia dla wielu uczniów jest niezbyt sympatycznym obowiązkiem związanym ze żmudną pracą. Są jednak i tacy, dla których tabliczka mnożenia jest okazją do świetnej zabawy.
W Szkole Podstawowej nr 17 w Koszalinie w dn. 22.04.2015r. odbyły się II Mistrzostwa Koszalina w Tabliczce Mnożenia „Matematyka na wesoło” skierowane do uczniów klas trzecich. Zgłosiło się na nie 10 szkół z Koszalina i okolic, więc uczestnicy mogli przy okazji poznać rówieśników z innych miejscowości.
Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Amelia Czarnecka, Izabela Nierzwicka, Nikola Remplakowska i Łucja Rybaczek. Wzięły udział w czterech konkursowych zadaniach: Matematyka z myszką , Olimpijczyk, Prymus oraz Ćwicz i licz. Oprócz znajomości tabliczki mnożenia trzeba było wykazać się sprytem, szybkością oraz opanowaniem. Najważniejsza jednak była dobra zabawa i czerpanie przyjemności z nauki.
Wyniki w maju, więc czekamy z niecierpliwością i… trzymamy kciuki.
Beata Perczyńska
Konkursy : Rymowane życzenia urodzinowe dla SKO i Urodzinowy torcik rozstrzygnięte!!!
W poniedziałek, 20 kwietnia uczennice SP im. 26 PLM w Rosnowie Kasia Olak, Nikola Gorgol i Karolina Gorgol okazały się laureatkami konkursu ogłoszonego przez PKO oddział Koszalin.
Po nagrody i wyróżnienia dla pozostałych uczniów, Lidii Kozłowskiej, Cezarego Kurczyńskiego i Norberta Zygmonta, dziewczynki udały się do Szkoły Podstawowej w Boninie, która była organizatorem przedsięwzięcia.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i czekamy na kolejne edycje!
Joanna Margraf
Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć tutaj.
Aktualizacja danych
Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
Ja jestem książka
Ja jestem książka, Twój przyjaciel szczery.
Na moich kartach rysunki, litery.
Na tych rysunkach ptaki, pola, rzeki,
Kwiaty sprzed domu i księżyc daleki.
A znów litery zbierają się w słowa,
Ze słów tych snuje się baśń kolorowa.Tak rozpoczyna się wiersz Tadeusza Kubiaka o przyjaciółce, jaką jest książka.
23 kwietnia książka ma swoje święto, ogólnoświatowe. Także w naszej szkole wszyscy miłośnicy czytania zasiedli w bibliotece i czytelni, by cieszyć się słowem pisanym.
Nie tylko od święta, ale także w czasie roku szkolnego nauczyciele organizuję wiele konkursów czytelniczych, recytatorskich i wiedzy nt. twórczości poetów i pisarzy tworzących dla najmłodszych.
Warto już teraz zaprosić uczniów szkół podstawowych na międzyszkolny konkurs czytelniczy dla klas I-III, który odbędzie się 27.05.2015 roku. Tym razem tematem konkursu jest znajomość twórczości Marii Kownackiej.
Zapraszamy serdecznie!
Ja jestem książka, Twój przyjaciel dobry.
Witam cię słońcem o poranku modrym,
Żegnam wieczorem, kiedy niebo w gwiazdach.
Ja opowiadam o wioskach i miastach,
O złotym jabłku, o ziarenku maku,
O płochych wróblach i odważnym strachu.
Ja jestem książka, Twój przyjaciel mądry.
Ja Cię prowadzę przez morza i lądy.
Wędruję z Tobą w świat krajem wzdłuż Wisły,
Lasem zielonym i polem złocistym.
Uczę Cię szukać na stawie łabędzi.
Pod świerkiem szyszek, pod dębem żołędzi.
Tadeusz KubiakNaszych zaczytanych uczniów można obejrzeć tutaj.
Trzecioklasiści na start!
Od kilku już lat uczniowie klas trzecich w całej Polsce biorą udział w teście sprawdzającym umiejętności i wiadomości z edukacji polonistycznej i matematycznej.
Nie inaczej było i w tym roku. 16 kwietnia 2015 roku o godzinie 9.00 dwudziestu dziewięciu trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie przystąpiło do zadań z języka polskiego i matematyki.
Za sukces trzymamy kciuki!
Joanna Margraf
Archiwum Aktualności