Klasa 1 do Święta Ziemi przygotowywała się już wcześniej. Zainspirowani prezentacją starszych kolegów i koleżanek przygotowaliśmy plakaty dotyczące ochrony środowiska. Dzisiaj uczciliśmy Dzień Ziemi na łonie natury, podziwiając piękno przyrody w Rosnowie. Natomiast klasa 2 obejrzała prezentację dotyczącą zagrożeń naszej planety i wykonała wielkoformatową kolorowankę. W obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi włączyły się także klasy 8a i 8b kończąc projekt ekologiczny dotyczący konsumpcjonizmu we współczesnym świecie.
Aktualności
Dzień Ziemi
- 4
Sadzimy lasy
Nadleśnictwo Manowo serdecznie zaprasza na wydarzenie sadzenie lasu, które odbędzie się w najbliższą sobotę (23 kwietnia) o godz. 10.00. Sadzimy tuż za Manowem, droga asfaltowa w lesie tzw. Manówka, drugi zjazd w lewo od miejscowości. Mamy nadzieję, że będzie to ciekawa propozycja dla uczniów i ich rodziców na wspólne spędzenie czasu.
Zanurzeni w świecie teatru
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rosnowie wybrali się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie na spektakl pt. „Pinokio”. Gra świateł, ciekawa scenografia, kostiumy i wspaniałe kreacje aktorskie dostarczyły artystycznych wrażeń. Magia świata teatru wywołała całą gamę emocji, a morał płynący z historii drewnianego bohatera był czytelny dla wszystkich widzów niezależnie od wieku. Dzieci aktywnie włączały się w interakcję z aktorami. Były zachwycone kiedy po spektaklu artyści zgodzili się na wspólną pamiątkową fotografię na scenie. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie ze sztuką teatru, ale na pewno nie ostatnie.
B. Banaszak-Kostewicz; M. Bedryjowska; R. Woroch; A. Terlecka
4
Bezpieczni na drodze
Rowerem, hulajnogą elektryczną - jak jeździć bezpiecznie? Spotkanie uczniów klasy IV, V i VI z panem st. asp. Kamilem Pawłowskim z Wydziału Ruchu Drogowego w KMP Koszalin.
Odwiedziny w liceum w Tychowie
W ramach doradztwa zawodowego 7 kwietnia klasy ósme zostały zaproszone do Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie. Na miejscu czekali na nas uczniowie z nauczycielem i przybliżyli nam ofertę szkoły. Dowiedzieliśmy się jakie kierunki kształcenia będą w ofercie w roku szkolnym 2022/2023, zwiedziliśmy szkołę zapoznaliśmy się z jej historią. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na strzelnicy.
2
Poranek poetycki
Dnia 6 kwietnia 2022 roku zorganizowaliśmy w szkole "Poranek poetycki", który był jednocześnie kolejną edycją Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Wzięło w nim udział szesnastu recytatorów. Wszyscy uczestnicy zasługują na słowa podziwu i uznania. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie:
Elżbieta Parchimowicz - przewodnicząca, Oliwier Łęski – przedstawiciel SU oraz Renata Woroch – organizator konkursu.Najlepsi recytatorzy będą reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie " Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne", który odbędzie się 22 kwietnia 2022r. w Manowie.
Lista laureatów:
PTASZĘTA: Zofia Jachimowska, Stanisław Nakielny, Filip Piskórz
PTASZKI: Kalina Lachowicz, Franciszek Rybaczek
PTAKI: Paweł Kalinowski, Piotr Kalinowski, Maria Kruk, Monika Stankiewicz
Wszystkim uczestnikom konkursu oraz organizatorom serdecznie dziękujemy, a laureatom życzymy sukcesów w dalszej rywalizacji.
16
Dzień bez plecaka
Uczniowie naszej szkoły z radością włączyli się w akcję "Dzień bez plecaka". Wykazali się niezwykłą kreatywnością. Swoje książki oraz przybory szkolne przynieśli....i tu zapraszamy do obejrzenia galerii.
15
Witaj WIOSNO!
W poniedziałek 21 marca 2022 roku do naszej szkoły zawitała WIOSNA. Dzieci miały wiosenne stroje - dominował kolor zielony oraz wzory kwiatowe. Powitaliśmy, tę piękną porę roku w rytmie piosenki " Maszeruje wiosna". Uczniowie przygotowali w klasach kolorowe gazetki, wystawy prac i oczywiście marzanny - symbol odchodzącej zimy.
8
Zapraszamy na dzień otwarty
Dnia 17 marca 2022 roku od godziny16 do 17 organizujemy dzień otwarty. Serdecznie zapraszamy przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców na spotkanie.
Zapraszamy na szkolenie
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był obchodzony 28 lutego.
Jest to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego.
Rozmawialiśmy z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o roli czytania w pielęgnowaniu pięknej mowy. Działania praktyczne poświęciliśmy przede wszystkim ortografii.
Klasa VI napisała test w ramach Klasowego Konkursu Ortograficznego. Klasa IV w sposób graficzny przedstawiała pisownię słów z trudnością ortograficzną. Kasa V postanowiła napisać tekst formą gazetową. A potrzebne były do tego: nieaktualne gazety, czasopisma, nożyczki, klej i ... kartka papieru. Za pomocą wyciętych wyrazów powstały opowieści gazetowe. Klasy VII układały krzyżówki tematyczne i pisały dyktando „Burza na morzu”. Dzień upłynął na intensywnym, ale przyjemnym wdrażaniu języka polskiego jako języka ojczystego.
E. Madejek
M. Mociun
E. Parchimowicz
5
💙Solidarni z Ukrainą💛
We współpracy z organizacjami zajmującymi się wsparciem dla Ukrainy w szkole zbieramy: żywność z długim terminem, art.higieniczne, środki czystości, opatrunki, plastry na szpulach, latarki, baterie, syropy dla dzieci, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, koce, śpiwory, karimaty itp. Rzeczy można przynosić od 7.00 do 19.00 do szkoły oraz w innych ustalonych telefonicznie godzinach.
FABRYKA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH” w Szkole Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie
W roku szkolnym 2021/2022 kontynuujemy zajęcia dodatkowe w ramach projektu „Fabryka Kompetencji Kluczowych” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 8.4. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Od września 2021 roku nasi uczniowie ponownie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach: rozwijających kompetencje społeczne, logopedycznych, języka angielskiego oraz chemii.
Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w ramach zajęć z informatyki i robotyki. Wszyscy uczniowie klas VII i VIII uczestniczą w doradztwie zawodowym. Dzięki realizacji projektu wyposażyliśmy naszą szkołę w 25 nowoczesnych jednostek komputerowych i monitorów, urządzenia wielofunkcyjne, laptopa oraz projektory.
Koordynatorzy szkolni Barbara Wójt oraz Dorota Woźniakiewicz
TŁUSTY CZWARTEK
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, tłustych pączków nasmażyła” - mówi staropolskie przysłowie.
Istnieją w naszym kraju różne tradycje i zwyczaje, które są ciągle żywe i stale kultywowane. Jednym z nich jest "tłusty czwartek", a nieodzownym jego akcentem są pączki, faworki i inne pyszne wypieki. Aby tej wielowiekowej polskiej tradycji stało się zadość, dzieci z klasy pierwszej uczestniczyły w wypiekaniu faworków. Obserwowały jak i z jakich składników przygotowujemy ciasto, a następnie nasi mali kucharze sami wycinali i przekładali rozwałkowane ciasto. Pani kucharka zajęła się smażeniem.
Mniam, mniam, ale pyszne! Bardzo dobrze, że radość własnoręcznego przygotowania splata się z przyjemnością smakowania. Myślimy, że ten stary zwyczaj ma szansę na dobre zadomowić się w naszej szkole.
Przeprowadzenie akcji możliwe było dzięki zakupionemu sprzętowi w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości#
13
Niezwykła lekcja patriotyzmu
BohaterON w Twojej Szkole to akcja, do której włączyliśmy się jesienią. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Największa w Polsce zbiórka publiczna. Około 120 tysięcy wolontariuszy w około 1 700 sztabach zbiera pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, a w Internecie odbywają się setki internetowych zbiórek i aukcji na naszą rzecz. Zbieramy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.
Szkoła Podstawowa im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego kolejny raz włączyła się do akcji. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, organizatorom i wszystkim, którzy nas wspierali.
Miły powrót do nauki stacjonarnej
Walentynki w tym roku miały zupełnie inny przebieg. W szkole byli tylko najmłodsi uczniowie, dlatego członkowie SK PCK – klasa IV, aby radośnie przywitać starszych kolegów, stworzyła plakaty, nawiązujące do tego dnia. Ich dzieła promują radość, przyjaźń, dobro i wiele innych wartości. Radość jest najprzyjemniejszym momentem naszego życia. Dzięki poczuciu radości czujemy się spełnieni i szczęśliwi. Radość nadaje naszemu życiu sens.
W takich nastrojach czekamy na powrót „starszaków”.
Klasa IV oraz opiekunowie koła
BUDUJEMY ZAMKI … Z PAPIERU
Uczniowie klasy III poszerzali wiedzę historyczną w praktyce realizując zajęcia metodą projektu. Jeszcze przed feriami na lekcjach omawialiśmy Szlak Orlich Gniazd. Internetowa podróż stała się inspiracją do realizacji plastycznego projektu. Trzecioklasiści w zespołach podzielili się zadaniami, zrealizowali je po powrocie do szkoły z wypoczynku zimowego. Efektem działań, które były dla dzieci niesamowitą frajdą, są przepiękne prace - owoc współpracy, kreatywności i zaangażowania uczniów. Z początkowego chaosu twórczego stopniowo wyłoniły się papierowe budowle, z dumą prezentujemy je na szkolnej wystawie.
Beata Banaszak-Kostewicz
10
FERIE W SZKOLE - kolejna odsłona
Dzisiaj, w ramach zajęć feryjnych, chętni uczniowie mieli okazję uczestniczyć w nauce haftu matematycznego. Haft ten swoje początki zawdzięcza nauczycielce matematyki Mary Everest Boole (1832-1916), która pragnąc ułatwić młodym ludziom zrozumienie matematyki, a konkretnie geometrii, za pomocą deski, gwoździ i kolorowych sznureczków tłumaczyła linie krzywe swoim uczniom. W tym przypadku dziewczynki miały do dyspozycji kartkę papieru ozdobnego z wydziurkowanym wzorem, kolorową mulinę i igłę. Najpierw, w ramach ćwiczeń poznały podstawowe rodzaje ściegów haftu matematycznego, a następnie stanęły przed wyzwaniem wykonania kartki walentynkowej z przygotowanych przez prowadzącego zestawów kartkowych. Jutro ciąg dalszy zajęć.
2Zajęcia z haftu matematycznego /dzień drugi/, podczas którego uczestniczki zdobywały nowe umiejętności: czytania schematów graficznych haftu, przenoszenia wzorów na papier, doskonaliły nowo poznane ściegi oraz wykończyły swoje kartki. Oto efekt końcowy.
AKTYWNI W CZASIE FERII
#Laboratoria Przyszłości to program, do którego przystąpiła nasza szkoła. Celem tego programu jest wyposażenie szkół w nowoczesne narzędzia edukacyjne, które przyczynią się do rozwijania talentów uczniów i budowanie kompetencji przyszłości. Ferie to doskonały moment na dodatkową aktywność naszej młodzieży. Dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym rozpoczęliśmy naukę szycia na maszynie. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe, angażowały uczniów oraz sprzyjały odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Archiwum Aktualności