Opłaty za obiad
FANTASTYCZNE MOŻLIWOŚCI – po raz kolejny program profilaktyczny
Program FANTASTYCZNE MOŻLIWOŚCI realizowany był wśród uczniów klas V Szkoły Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie jako kontynuacja programu Domowych Detektywów, z tego względu jednym z jego celów było wzmacnianie efektów oddziaływań profilaktycznych, aby były one trwałe w czasie. Ponadto wzmacnia on w uczniach szereg umiejętności społecznych, przede wszystkim tych związanych z radzeniem sobie z negatywnym wpływem rówieśników oraz środowiska w jakim przebywają i gdzie mogą być zachęcani do picia alkoholu. W odniesieniu do rodziców program ten wspiera ich wychowawcze i profilaktyczne działania oraz zachęca do prowadzenia z dziećmi rozmów dotyczących zagrożeń wynikających z picia alkoholu oraz używania innych substancji psychoaktywnych.
Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach podczas których poznawali negatywne skutki oddziaływania picia alkoholu przez młodzież. Wspólnie z rodzicami wykonywali zadania w otrzymywanych co tydzień zeszytach. Na zakończenie zorganizowana została impreza podsumowująca działania w programie, w której uczestniczyli przede wszystkim uczniowie klas V, ich rodzice oraz nauczyciele prowadzący zajęcia: Dorota Woźniakiewicz oraz Joanna Margraf- Sobańska. Rodzice wraz z dziećmi podzieleni zostali na trzy drużyny, w których musieli wykonać trzy zadania: zagrać w kalambury, ułożyć pasjansa według 10 pytań oraz przygotować scenkę profilaktyczną zgodnie z wylosowanym tematem. Wszystkie zabawy podczas spotkania przygotowane zostały przez dzieci i dotyczyły zagadnień dot. profilaktyki alkoholowej zgodnie z założeniami programu.
Program zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Manowie.
Koordynator
Dorota WoźniakiewiczZdjęcia można obejrzeć tutaj.
Spotkanie z doradcą zawodowym
Dnia 15marca 2019r. klasa 8a i 8b wzięła udział w zajęciach z doradcą zawodowym z ZSZ nr 9 z Koszalina tzw ,,Elektronika”. W ramach zajęć została przedstawiona prezentacja o szkole i planowanych kierunkach kształcenia i profili klas na rok 2019/2020.
Magdalena Jaworska-Kranich
,,Centrum informacji i planowania kariery zawodowej”
Dnia 25 lutego 2019r. klasa 8a i 8b wzięła udział w zajęciach z doradcami zawodowymi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Koszalinie. W ramach zajęć mogli wysłuchać wykładu dotyczącego kierunków i wyboru ścieżki kształcenia zawodowego ze zwróceniem uwagi na własne zainteresowania predyspozycje, mocne strony itp. Uczniowie mogli wykonać test predyspozycji zawodowych, skorzystać z pomocy doradcy w ramach omówienia wyników testu. Dowiedzieli się również o możliwościach kształcenia w okolicznych szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia pomogły uczniom usystematyzować wiedzę i zastanowić się nad planowaniem własnej przyszłości zawodowej.
Magdalena Jaworska-Kranich
„Przysłowia mądrością narodu” - konkurs klasy czwartej
W marcu w klasie czwartej odbył się konkurs ze znajomości przysłów polskich i powiedzeń. Celem konkursu było szerzenie wiedzy o polskich przysłowiach, uświadomienie , że przysłowia są elementem kultury narodu i skarbnicą wiedzy, a przede wszystkim motywowanie do samokształcenia. Było to przedsięwzięcie dwuetapowe, aby uczniowie mogli się przygotować do drugiego – trudniejszego etapu.
Zwycięzcy : 1. Diana Skup
2. Maria Kruk
3. Monika Stankiewicz
4. Maciej Lewandowski
5. Igor Pietrzak
GRATULUJĘ – Elżbieta Parchimowicz
Kolumbowie
6 marca uczniowie klas starszych naszej szkoły wybrali się na przedstawienie teatralne pt.”Kolumbowie”, przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Spektakl spodobał się wszystkim, a nawet wywołał ogromne wrażenie, ponieważ łączył kilka technik w tym prezentacje multimedialną.
Była to opowieść o młodych ludziach, których beztroskie życie przerwała wojna. To, co ich spotkało, to była najważniejsza, ale i najcięższa próba . Brali udział w powstaniu i uświadomili sobie i nam, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. To przedstawienie, to apel do młodych ludzi o pielęgnowaniu narodowej tożsamości i pamięci o smutnej i tragicznej historii naszego kraju.
Elżbieta Parchimowicz
Żywa lekcja historii
5 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku Niepodległej”. Żywa lekcja historii przedstawiła niepodległościowe dążenia Polaków, walczących o wolność Polski pod koniec XVIII , w XIX i na początku XX wieku.
Członkowie grupy rekonstrukcyjnej przedstawili sylwetki wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz przypomnieli tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów, poprzez powstania narodowe, aż do czasów I wojny światowej, uwieńczonej odzyskaniem niepodległości.
Członkowie grupy zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów, uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable i pałasze. Pasjonujący pojedynek stoczyli ze sobą Mateusz z Konradem.
Prowadzący omówili także rolę kobiet, które niejednokrotnie ryzykowały życiem, wynosząc rannych z pola bitwy. W role sanitariuszek wcieliły się Pamela i Marta, które po krótkim kursie szybko i fachowo opatrzyły rannego Maksyma i Adriana.
Pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w tragiczną i krwawą, ale jakże chwalebną przeszłość naszej ojczyzny.
Prezentacja historyczna odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i była jednym z licznych przedsięwzięć, mających uczcić tak ważną rocznicę.
Ewa Rutkowska
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Stołówka szkolna
Uwaga!
Ze względu na radę szkoleniową w dniu 7.03.2019 r. zajęcia w szkole odbywają się TYLKO do do godziny 11:35. Świetlica działa bez zmian.
Tego dnia o 16:30 wywiadówka TYLKO dla rodziców i uczniów klas ósmych- zapraszają wychowawcy i dyrektor.
Odważne sportowe wyzwanie
Dobre relacje między uczniami z Gimnazjum w Manowie a uczniami ze Szkoły Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie doprowadziły do rozegrania 27 lutego 2019 roku sparingu w piłce siatkowej. Po porozumieniu nauczycieli wychowania fizycznego z obu szkół oraz przychylności dyrektorów zarówno chłopcy jak i dziewczęta mogli rozegrać w/w mecze na obiekcie gimnazjum. Nagłówek tego sprawozdania wskazuje, że siatkarze z Rosnowa jechali na mecze trochę pod „strachem”, a składała się na to różnica wieku jak i pełnowymiarowe boisko w Manowie, którego w szkole w Rosnowie nie ma. Chłopcy wygrali swój mecz, przeważając w każdym secie, natomiast dziewczęta po wyrównanej walce minimalnie uległy swoim starszym
Nauczyciel w-f z Manowa był mocno, ale pozytywnie zaskoczony umiejętnościami zawodników ze szkoły w Rosnowie.
Dla przypomnienia, szkoła z Rosnowa jest od wielu lat w ścisłej czołówce w tej dyscyplinie w Koszalińskim Powiecie Ziemskim. Dla obu szkół było to bardzo pożyteczne spotkanie, nie tylko sportowe, ale i integracyjne. Uczniowie z Rosnowa także mogli skorzystać z siłowni w obiekcie gimnazjum.
Było fajnie.
Gospodarzom dziękujemy za udostępnienie obiektów szkoły.
Andrzej Maksymiuk
Klasy II i III w kinie
Kolejny raz w tym roku szkolnym uczniowie klas II i III skorzystali z oferty Multikina w Koszalinie.
Tym razem był to film „Jak wytresować smoka3”, w którym zaprezentowano finał znanej z poprzednich części historii przyjaźni Czkawki i Szczerbatka. Dzieciaki chłonęły z zainteresowaniem wszystko co działo się na ekranie przeżywając całą gamę emocji. Z napięciem śledziły intrygi bezwzględnego i podstępnego łowcy nocnych furii, dla którego Szczerbatek był upragnionym celem. Film urzekł nie tylko tematyką i dynamicznymi zwrotami akcji, ale przede wszystkim animacją na najwyższym poziomie. Dostarczył również wielu wzruszeń, czym zupełnie skradł serca nie tylko małych widzów, ale również opiekunów. Niósł ze sobą wartościowe przesłanie, że prawdziwy przyjaciel potrafi zdobyć się na wyrzeczenie, nawet gdy oznacza to rozstanie. W imię dobra tej drugiej osoby, pozwala pójść własną drogą rezygnując z egoistycznych pobudek.
Niewiele jest filmów dla dzieci, które niosą w sobie takie bogactwo wartości i mądrości życiowej, tym cenniejsze dla naszych uczniów było to spotkanie ze sztuką filmową.
Renata Woroch, Beata Banaszak-Kostewicz
Mali studenci Politechniki…
W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego, uczniowie klasy I uczestniczyli w programie edukacyjnym proponowanym przez Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży, który wzorowany jest na nauczaniu uniwersyteckim.
Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowych i odbywały się w sali wykładowej, w której na co dzień zasiadają studenci Politechniki Koszalińskiej.
Celem wykładów było rozwijanie dziecięcej ciekawości, intelektu, zachęcenie do zgłębiania zjawisk przyrodniczych oraz zagadnień technicznych.
Zajęcia rozpoczęły się w październiku uroczystą Inauguracją Roku Akademickiego, a tematami następnych zajęć były:
- Mieszkańcy Antarktyki
- Historia rycerstwa
- W świecie liczb
- Bo obiad może być niezwykły – chemiczne składniki żywności
Mimo, że wykłady odbywały się w soboty, dzieci chętnie w nich uczestniczyły i już zapowiedziały chęć kontynuowania naszej studenckiej przygody.
Pragnę gorąco podziękować panu Romanowi Kłosowskiemu oraz członkom zarządu Stowarzyszenia „Polska Samorządowa” za pokrycie kosztów wpisowego i czesnego oraz panu Krzysztofowi Rogasiowi za sfinansowanie dojazdów na wyżej opisane zajęcia.
Ewelina Oleksy
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Czytać każdy może…
Dnia 20 lutego 2019 r. odbyło się w naszej szkole pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie pierwszaków do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Wcześniej jednak dzieci zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek. Wraz z koleżankami ze starszych klas, pierwszaki przygotowały również inscenizację na temat książek dla dzieci oraz właściwego postępowania z nimi w czasie czytania.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz śliczne książki. Wszyscy odwiedzili szkolną bibliotekę i samodzielnie wybrali sobie książkę do wypożyczenia.
Uroczystość przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Renata Woroch
Stołówka szkolna
QUO VADIS, UCZNIU ?
CZYLI SŁÓW KILKA O SZACUNKU, EMPATII I TOLERANCJI
NA CO DZIEŃ
Tolerancja to po grecku „cierpliwie znosić”, ale jak dobrze wiecie dziś nazywamy to zachowaniem zakładającym poszanowanie poglądów, przekonań odmiennych od naszych oraz uznanie prawa do ich głoszenia. Uważamy, że jest to bardzo ważna umiejętność w kontaktach międzyludzkich, która pozwala nam na poznanie nowych rzeczy, dzięki którym możemy poznać także samego siebie. O potrzebie tolerancji mówi się wszędzie. Słyszymy niemal codziennie o nieszczęściach bezpośrednio lub pośrednio związanych z nietolerancją rasową, religijną, społeczną, kulturalną, o konfliktach i wojnach, u których podstaw tkwi między innymi brak zgody na inność drugiego człowieka. Czy tak musi być? Odpowiedź brzmi nie. Jeśli sami chcemy być tolerowani, to powinniśmy się nauczyć tolerować innych, bo przecież każdy człowiek ma swoje zwyczaje i potrzeby. Nie ma dwóch ludzi, którzy we wszystkim by się zgadzali i mieli te same przyzwyczajenia. Więc, co oznacza słowo „inny”? Jest to kryterium większej ilości osób, w którym ustawiono pewne granice i każdy, kto się znajduje poza nimi, odbiega od normy. Właściwie jest to bezsensowne, ale i konieczne. Wystarczy odpowiedzieć sobie na to pytanie:
Czy mamy być tolerancyjni wobec wszystkiego? Filozof Karl Popper pisał:
„Jestem zdecydowanie za tolerancją, lecz przeciw tolerowaniu nietolerancji, przemocy, okrucieństwa”.
Granice tolerancji są konieczne, bo chronią przed moralnym zamętem. Nie można tolerować głupoty, łamania prawa, skrajnej nietolerancji. Jest wiele rzeczy, które uważamy za nienormalne i powinniśmy zrobić wszystko, by nie stały się zaakceptowane, ponieważ często zagrażają one ludzkiemu życiu.
Z inicjatywy pani dyrektor Joanny Margraf-Sobańskiej, uczennice klasy VIII a (na zorganizowanym przez nie apelu) przeprowadziły z uczniami naszej szkoły rozmowy, dyskusje i burzę mózgów na temat codziennych relacji między ludźmi.
Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości zarówno w relacjach uczniowskich jak i w życiu każdego człowieka.
Z przeprowadzonych rozmów, można zauważyć, że wśród postaw, które dzieci zaliczyły do tych promujących tolerancję, znalazły się: szacunek, empatia, akceptacja, zrozumienie, uprzejmość. Tolerancja to także pomoc niesiona innym, reagowanie na krzywdę i poczucie odpowiedzialności. Dyskryminacja, jako zaprzeczenie tolerancji kojarzy się dzieciom z osądzaniem bądź lekceważeniem innych, wyśmiewaniem, dokuczaniem, brakiem szacunku, unikaniem tego, co odmienne, uważaniem się za lepszego.
W podsumowaniu dyskusji, doszliśmy do ważnych wniosków, które pomogła nam sprecyzować Pani dyrektor. Każdy kto miał do czynienia z odrzuceniem, byciem na marginesie klasy czy grupy rówieśniczej za inne poglądy, pochodzenie, styl ubierania się, odmienny wygląd, sposób mówienia, chorobę czy niepełnosprawność, wie jak bolesne jest to zjawisko. Dlatego postanowiliśmy propagować tolerancję jako wyraz empatii, akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka – tego obok nas.
uczennice klasy VIII a
Nasze wyniki w nauce
Stołówka szkolna
Niech żyje bal
Jak co roku i w naszej szkole w ostatni dzień zajęć pierwszego semestru odbywa się zabawa karnawałowa. Było głośno, tanecznie, w fantastycznych okolicznościach dekoracyjnych sali gimnastycznej.
Dzięki uprzejmości jednego z rodziców, pana Justyna Halickiego, możemy podziwiać zdjęcia z imprezy. Jakie dominowały stroje karnawałowe? Sami popatrzcie!
Imprezę przygotowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego panie : Agnieszka Śliwa i Małgorzata Bedryjowska.
Joanna Margraf-Sobańska
Zdjęcia z balu można obejrzeć tutaj.
Każde dziecko wie co robić gdy…
...należy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej i jak bezpiecznie przetrwać ferie zimowe. Na ten tematy rozmawiali z uczniami Szkoły Podstawowej im. 26 PLM w Rosnowie ratownicy medyczni, którzy to 24 stycznia tego roku zorganizowali warsztaty dla uczniów klas najmłodszych.
Nie zawiódł nas jak zwykle pan Andrzej Maksymiuk , nauczyciel wychowania fizycznego, który przestrzegał przed niebezpieczeństwami w czasie zimy oraz udzielał wskazówek jak zdrowo i w ruchu spędzić ferie zimowe.
Serdeczne podziękowania należą się mamie Damiana, pani Marii Kwas- Łędzę, która pilotowała meeting dzieci z ratownikami medycznymi. Czekamy na drugie spotkanie.
Joanna Margraf - Sobańska
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.
Rekrutacja 2019/2020
Moduł Rekrutacja 2019/2020 został zmodyfikowany
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie