Aktualności
Harmonogramy Fabryka Kompetencji Kluczowych - październik 2021
Zbiórka karmy dla podopiecznych Fundacji Na Pomoc Zwierzakom Z Tereską
1 października zakończyła się zainicjowana przez członków SK PCK zbiórka karmy dla zwierzaków, podopiecznych Fundacji Na Pomoc Zwierzakom Z Tereską.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Wszystkim darczyńcom.
Opiekunowie i członkowie SK PCK
XX Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Politechnice Koszalińskiej
30 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Rosnowie wraz z opiekunami Ewą Rutkowską, Elżbietą Madejek i Piotrem Łojewskim pogłębiali swoją wiedzę w ramach Festiwalu Nauki, który kolejny rok z rzędu odbywał się w Politechnice Koszalińskiej. Podstawowym celem festiwalu było popularyzowanie nauki i zdobywanie wiedzy w sposób zrozumiały i atrakcyjny. Uczniowie uczestniczyli w takich zajęciach jak:
- suszarnia słoneczna w układzie hybrydowym;
- pakowanie próżniowe żywności;
- obróbka metalu przy wykorzystaniu maszyn CNC;
- druk 3D;
- panel sensoryczny, tablice Ishihary;
- wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w procesach produkcji;
- pomiary struktury geomertycznej powierzchni przy wykorzystaniu różnych metali.
Uczniowie zadawali pytania prowadzącym, mogli sami uczestniczyć czynnie w zajęciach a na zakończenie otrzymali wiele gadżetów. W dobrych humorach , bogatsi w wiedzę wróciliśmy do szkoły.
11
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W dniu 29 września 2021 roku zorganizowano w naszej szkole akcję z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Czas spędzony z książką to nie tylko sposób na nudę. Jest to również rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, uczenie samodzielnego myślenia, zdobywanie nowej wiedzy.
Uczennice ze starszych klas Monika i Marysia, odwiedziły młodsze koleżanki i kolegów, by głośno poczytać im ulubione książeczki ze swojego dzieciństwa. Jednocześnie zaprezentowały dzieciom wiele książek z naszego księgozbioru, zachęcając do odwiedzania biblioteki szkolnej.
Spotkania zorganizowane zostały z inicjatywy pani bibliotekarki i przebiegały w miłej i przyjemnej atmosferze, na pewno na długo zostaną uczestnikom w pamięci.
- Dziękujmy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania.
- Zachęcamy rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie.
- Zapraszamy wszystkich czytelników do częstego odwiedzania naszej biblioteki szkolnej.
Renata Woroch
5
28 AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA
W tym roku po raz 28 pod patronatem
Fundacji Nasza Ziemia wyruszamy, by posprzątać Polskę!
13-17 września 2021
Sprzątanie Świata-Polska to wspólna lekcja poszanowania środowiska, która w formie prac porządkowych (terenów szkolnych i przyjeziornych) odbyła się w naszej szkole. Celem jej było propagowanie wśród społeczności szkolnej proekologicznych zachowani, troski o naturalne środowisko oraz edukacja w zakresie segregacji śmieci czyli mądrego gospodarowania odpadami.
Tegoroczna Akcja Sprzątania Świata przebiegała pod hasłem:
"Myślę, więc nie śmiecę"
W Akcji Sprzątanie świata- Polska nie chodziło bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady.
Hasło Akcji było parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza:
"Cogito ergo sum"
Te słowa każdy z nas, powinien wziąć do serca , ponieważ nie opłaca się śmiecić w naturze, jeżeli chcemy zadbać o nasze wspólne oraz przyszłych pokoleń zdrowie. Niszcząc naturę niszczymy siebie.
Akcja Sprzątanie Świata w naszej miejscowości przebiegała przy współpracy społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej w Rosnowie z dziećmi ze Świetlicy Środowiskowej w Rosnowie i zakończyła się wspólnym ogniskiem przy jeziorze przygotowanym przez Radę Osiedla.
Małgorzata Bedryjowska
Paulina Gryniewicz
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września uczniowie klas najmłodszych naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Inspiracją do jego powstania była książka kanadyjskiego pisarza Peter H. Reynoldsa z 2003 r. pt. „The Dot” (Kropka). Obchody dnia na świecie rozpoczęto w 2008 r., obecnie uczestniczy w nich 196 państw. Dzień Kropki to czas dobrej zabawy, ale przede wszystkim inicjatywa, która ma zachęcać do odkrywania swoich talentów i tworzenia. W naszej szkole po raz pierwszy dołączyliśmy do grona sympatyków kropki 😊. Dzieci w czasie zajęć poznały historię Vashti, bohaterki opowiadania, i stworzyły własne pomysłowe prace plastyczne. Kropka może mieć różne oblicza i oznaczać początek ( a nie koniec) drogi do poznawania indywidualnych uzdolnień!
Renata Woroch
Beata Banaszak-Kostewicz
2
Sprzątanie świata - Polska 2021
Zapraszamy na zajęcia pozaszkolne
Pierwszy dzwonek!
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
w Szkole Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie
Zgodnie w zaleceniami GIS, MEiN i MZ rodzice mogą wejść do szkoły z dzieckiem tylko do strefy wyznaczonej dla rodziców. Wyjątek stanowią rodzice dzieci klas pierwszych (obowiązuje zasada maksymalnie 1 osoba – 1 dziecko). Wszystkich w strefie wspólnej obowiązują maseczki ochronne oraz zachowanie dystansu społecznego.
Wszyscy uczniowie oraz rodzice wchodzący na teren szkoły zobligowani są do dezynfekcji rąk.
Przypominam, że w dniu 1 września 2021 r. obowiązuje strój galowy.
Harmonogram dla kl. 1-3
Godzina 8.50 - spotkanie z wychowawcami klas na placu przed szkołą.
O godzinie 9:00 – uczniowie klas I – III pozostają z wychowawcami na placu przed szkołą lub przechodzą do sali gimnastycznej (w zależności od warunków atmosferycznych).
Po inauguracji – spotkanie uczniów klas 1-3 z wychowawcami odbędzie się w wyznaczonych salach lekcyjnych:
- klasa I sala nr 26
- klasa II sala nr 25
-klasa III sala nr 24
Harmonogram dla klas 4 - 8
Uczniowie klasy IV - VIII godzina 8.50 spotkanie z wychowawcami klas przy wyznaczonych wejściach do szkoły.
O godzinie 9:00 – uczniowie klas IV – VIII pozostają z wychowawcami na placu przed szkołą lub przechodzą do wyznaczonych sal lekcyjnych (w zależności od warunków atmosferycznych).
Po inauguracji – spotkanie uczniów klas 4 - 8 z wychowawcami odbędzie się w wyznaczonych salach lekcyjnych:
- klasa IV sala nr 1 – uczniowie wchodzą do szkoły głównym wejściem obok sekretariatu,
- klasa V sala nr 11 – uczniowie wchodzą do szkoły głównym wejściem obok sekretariatu,
- klasa VI sala nr 28 – uczniowie wchodzą do szkoły wejściem do drugiego budynku,
- klasa VII a sala nr 10 – uczniowie wchodzą do szkoły głównym wejściem obok sekretariatu,
- klasa VII b sala nr 12 – uczniowie wchodzą do szkoły wejściem bocznym przy szatni,
- klasa VIII a sala nr 3 - uczniowie wchodzą do szkoły wejściem bocznym przy szatni,
- klasa VIII b sala nr 4 - uczniowie wchodzą do szkoły wejściem bocznym przy szatni.
Zapraszam,
Dorota Woźniakiewicz
Rekrutacja 2021/22
Wszystkie podania rodziców dotyczące zapisu ich dzieci do klasy pierwszej zostały pozytywnie rozpatrzone.
Lista przyjętych uczniów wywieszona jest na drzwiach szkoły i liczy 14 osób.
W razie pytań lub innych potrzeb proszę o kontakt telefoniczny z sekretariatem szkoły : 94 316 42 92.
Joanna Margraf- Sobańska
OPIEKA STOMATOLOGICZNA
Drodzy Rodzice!
Uczniowie naszej placówki mogą leczyć się w Indywidualnej Praktyce Stomatologiczneju pani lekarz dentysty Anny Kossak.
Gabinet dentystyczny znajduje się w Boninie, Bonin 11, 76-009 Bonin.
Sposób rejestracji: telefonicznie pod nr. 888 743 92 ( w godzinach pracy gabinetu)lub osobiście w gabinecie, w godzinach pracy gabinetu.
Godziny przyjmowania pacjentów:
poniedziałek 13.30-18.00,
wtorek8.30-13.00,
środa 13.30-18.00,
czwartek 8.30-13.00.
Dzieci i młodzież muszą zgłaszać się do gabinetu pod opieką osoby dorosłej.Joanna Margraf- Sobańska
Czy lekcje muszą być nudne? Nieee!!!
W już minionym roku szkonym, klasa 3 brała udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, zrealizowanym we współpracy z Fundacją „Uniwersytet Dzieci”.
Temat projektu to: „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat”.
Podczas zajęć metodami aktywizującymi, uczniowie przybliżyli sobie podstawowe informacje o przestrzeni kosmicznej. Poznali planety Układu Słonecznego, dowiedzieli się czym są spadające gwiazdy, czy strefy czasowe.
Uczestnicząc w projekcie, dzieci wzmocniły umiejętność samodzielnego i krytycznego myślenia oraz miały możliwośc rozwinięcia swojej ciekawości.
Ewelina Oleksy
5
Nasze wyniki w nauce
„Zielona Szkoła” Mikomania Funka
W dniach 21 do 23 czerwca uczniowie klasy III wyjechali na Zieloną Szkołę do ośrodka wypoczynkowego „Mikomania” w Funce. Organizatorzy starali się, aby dzieciom niczego nie brakowało i zapewniali fachową pomoc w każdej sferze swej działalności.
Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz zasady savoir – vivre przy stole. Zielona Szkoła okazała się też bardzo dobrym sposobem na integrację. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych zabawach i konkursach, ucząc się przy tym zasad tzw. zdrowej rywalizacji. Były zajęcia sportowe, plastyczne, a nawet kulinarne, bumper ball, chill space, podchody, ognisko i wiele innych…
Na długo zapamiętamy mile spędzony czas podczas wspólnych zabaw.
Dziękuję sponsorom, którzy dofinansowali wyjazd kwotą 1000 złotych oraz panu Krzysztofowi Rogasiowi i Danielowi Rogasiowi za bezpieczną, przyjemną podróż.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu J.
Ewelina Oleksy
7
Ognisko klasy II
Pogoda w czerwcu dopisała w pełni. Uczniowie klasy II po raz pierwszy uczestniczyli w klasowym ognisku, które zostało zorganizowane dzięki wsparciu Rodziców. Wspólny posiłek na świeżym powietrzu i konkurencje sportowe to najlepszy przepis na wyśmienitą zabawę i integrację grupy. Radość na twarzach dzieci to widok bezcenny. Kiedy drugoklasiści spałaszowali kiełbaski, pełni werwy ruszyli do boju w wyścigach rzędów. Mimo wysokiej temperatury, która nie sprzyjała wysiłkowi, dzielnie podołali sportowym wyzwaniom. Dawno tak dobrze się nie bawiliśmy, dzieci zmęczone i pełne wrażeń wróciły do domów. To był wspólny, cudownie spędzony czas. Dziękuję za zaangażowanie Rodzicom klasy II, dzięki ich pomocy sprawiliśmy dzieciom frajdę.
Beata Banaszak-Kostewicz
Kolejny sportowy sukces Aleksandra
Sukces zawsze jest efektem połączenia talentu z systematyczną pracą. Aleksander Wcisłowski, uczeń klasy II, kolejny raz odniósł sukces sportowy. Jego osiągnięcie budzi tym większy podziw, że tym razem odniósł go w nowej dziedzinie. Po raz pierwszy startował w zawodach na XXIV Ogólnopolskim Turnieju Judo pamięci Ewy Larysy Krauze w Dąbrowie i zdobył złoty medal w kategorii wagowej do 23 kg. Gratulujemy Rodzicom ucznia oraz młodemu, utalentowanemu sportowcowi. Życzymy kolejnych zwycięstw, za które trzymamy kciuki.
Beata Banaszak-Kostewicz
Nocka w szkole
Z 18 na 19 czerwca dla członków SK PCK została zorganizowana nocka pod hasłem „Żyj zdrowo”. Rozpoczęliśmy od meczu siatkówki, w którym zagrały dwie drużyny. Wysoka temperatura nie sprzyjała pięknymi zagraniami, jednak pięć setów rozegrano.
Następnym punktem imprezy był quiz na temat zdrowego odżywiania i aktywnych form wypoczynku. Rozmawialiśmy o zbliżających się wakacjach i związanych z nimi wycieczkami. W toku dyskusji wypracowaliśmy kilka zasad, z których warto skorzystać.
Aktywny wypoczynek – ogólne zasady zdrowego odżywiania:
- przed każdym wyjściem na wycieczkę zjedz wysokokaloryczne, pełnowartościowe śniadanie
- zaplanuj trzy większe posiłki w ciągu dnia (wliczając śniadanie), zachowując między nimi odpowiednie odstępy
- do każdego z trzech głównych posiłków włącz warzywa i/lub owoce
- w trasę zabierz przekąski zawierające węglowodany, np. batony z suszonymi owocami, orzechy, banany
- posiłki nie powinny być ciężkostrawne – nie mogą obciążać żołądka
- jeśli przy znacznym wysiłku masz uczucie suchości w ustach, żuj suszone owoce – są zdrowsze niż bezwartościowe cukierki
- pamiętaj o wodzie mineralnej i napojach izotonicznych temperaturze pokojowej – pij wolno, małymi łykami
- stosuj złotą regułę – „zjedz zanim zgłodniejesz i wypij zanim poczujesz pragnienie”
Te proste zasady dotyczą wszystkich form aktywnej turystyki – i tej stacjonarnej z powrotami do bazy, i tej wędrownej z plecakiem. Nawet z daleka od cywilizacji i wygód możesz zdrowo się odżywiać.
Kolejna atrakcja – to ognisko, w trakcie którego Julka przygrywała nam na gitarze.
Dalsza część nocki to dwa jednocześnie odbywające się maratony – filmowy i gier komputerowych. Zabawa trwała do rana, kiedy to wszyscy zabrali się do sprzątania i pakowania.
O godzinie 6:30 szczęśliwi, chociaż zmęczeni uczestnicy wrócili do domów.
M. Bedryjowska
E. Madejek
Karta Rowerowa
Po długim okresie nauki zdalnej uczniowie klasy IV i V naszej szkoły w dniach 15.06.2021 r. do 18.06 2021r. przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.
Celem tego egzaminu było:
- wpajanie zasad i przepisów ruchu drgowego,
- kształtwanie nawyków właściwego zachowania na drodze,
- utrwalanie pdstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
- ppularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Egzamin teoretyczny prowadzony był przy współpracy nauczycieli techniki.
Zdali go uczniowie, którzy rozwiązali poprawnie 80% zadań.
Dnia 18 czerwca 2021r. uczniowie przystąpili do części praktycznej. Sprawdzano w niej następujące umiejętności:
a) ruszanie z terenu płaskiego i pod górkę,
b) jazda do przodu po prostej i łukach w kształcie cyfry 8 (tzw. „ósemki”),
c) jazda po wyznaczonym torze,
d) prawidłowe hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w wyznaczonych miejscach,
e) prawidłowe wykonywanie i sygnalizowanie manewrów,
f) właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe.
Kartę rowerową w roku szkolnym 2020/2021 otrzyma 15 uczniów naszej szkoły.
Za zaangażowanie w tę akcję serdecznie dziękuję pani Małgorzacie Kotowskiej i pani Dorocie Sadowskiej.
WSZYSTKIM SZCZĘŚLIWYM POSIADACZOM – PIERWSZEGO W ŻYCIU
„PRAWA JAZDY” GRATULUJEMY!
Organizator: Renata Woroch
2
FABRYKA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH
HARMONOGRAM FABRYKA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH_CZERWIEC 2021
HARMONOGRAM FABRYKA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH_WRZESIEŃ 2021
STOP PRZEMOCY! STOP NAŁOGOM!
W dniu 01 czerwca 2021 roku Szkoła Podstawowa im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie zorganizowała imprezę profilaktyczną pod hasłem „STOP PRZEMOCY! STOP NAŁOGOM!”. Impreza została zorganizowana podczas obchodów Dnia Dziecka i Dnia Sportu. Dzień rozpoczęliśmy od przygotowania przez uczniów plakatów o tematyce profilaktycznej. Niespodzianką dla całej społeczności szkolnej było przedstawienie spektaklu profilaktycznego „BABA JAGA u dentysty”, w którym aktorami byli nauczyciele i uczniowie. Drugim punktem dnia były zawody sportowe rozegrane w dwóch kategoriach. Pierwsza grupa były to klasy I-III pod kierunkiem Pani Małgorzaty Bedryjowskiej, druga grupa obejmowała uczniów z klas IV-VIII pod okiem Pana Andrzeja Maksymiuka.
Ostatnim punktem przedsięwzięcia było wyłonienie zwycięzców konkursów plastycznego i sportowego. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych aktorów – nauczycieli Pani Renaty Woroch, Małgorzaty Kotowskiej, Eweliny Oleksy, Patrycji Barabasz, Pana Piotra Łojewskiego oraz uczniów Gabrieli Wrzosek, Wojciecha Kuczyńskiego, Lilianny Łepeckiej, Andrzeja Lipińskiego, Oliwii Kurdybachy, Kaliny Lachowicz i Nikodema Paneckiego.
Zapraszamy na nasze kolejne inicjatywy profilaktyczne!
Dorota Woźniakiewicz – pedagog szkolny
1
Archiwum Aktualności