• Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli obchody święta kreatywności w Szkole Podstawowej w Rosnowie

• Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi, zabawy i innowacyjnego spojrzenia na edukację. Jego pomysłodawcą był amerykański pisarz Peter H. Reynolds, autor opowiadania „The Dot” („Kropka”). Bohaterką historii jest Vashiti – mała dziewczynka, która dzięki wspaniałej nauczycielce uwierzyła we własne umiejętności i odnalazła swój talent. To właśnie ta opowieść stała się inspiracją dla nauczycieli z całego świata do utworzenia Międzynarodowego Dnia Kropki, obchodzonego 15 września od 2008 roku w 108 krajach.

Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Rosnowie również włączyli się w tę akcję. Zorganizowali dla swoich wychowanków różnorodne atrakcje. Był to wyjątkowy czas, w trakcie którego uczniowie zainspirowani opowiadaniem o Vashiti odkrywali swoje talenty i wzmacniali poczucie własnej wartości. Wychowankowie Szkoły przekonali się, iż każdy z nich na tle klasy wyróżnia się jakąś umiejętnością. Jedni doskonale czytają, inni bezbłędnie liczą, kolejni są świetnymi kucharzami lub potrafią opowiadać śmieszne historie. Tego dnia nie zabrakło również zajęć z wykorzystaniem technologii informacyjnych - najmłodsi uczniowie na lekcjach informatyki w edytorze graficznym Paint tworzyli własne kropki.

Był też czas na doskonalenie umiejętności manualnych - klasa II w trakcie zajęć techniczno-plastycznych wykonała kolorowe latające spinnery. Z kolei trzecioklasiści wraz z wychowawcą skupili się na edukacji społecznej i przygotowali kropkową tablicę własnych talentów. W Międzynarodowym Dniu Kropki w Szkole Podstawowej w Rosnowie było również bardzo kolorowo, ponieważ uczniowie oraz nauczyciele ubrali się w odzież z kropkami. Zwieńczeniem obchodów święta był konkurs plastyczny na najbardziej kreatywną kropkę.

Joanna Dziurla

• BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ

• Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, we wrześniu w naszej szkole wychowawcy realizowali zadania związane z bezpieczeństwem w szkole, wokół niej oraz bezpieczeństwem na drodze. Dzieci z klasy pierwszej zostały zapoznane z rozkładem pomieszczeń oraz zasadami bezpiecznego poruszania się po szkole, poznały i utrwaliły zasady bezpieczeństwa i higieny. Uczniowie klas 1-3 przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a w czasie wycieczek i spacerów zaznajomili się z najbliższym otoczeniem, jego infrastrukturą drogową, zasadą prawidłowego i bezpiecznego korzystania z jezdni, pobocza oraz drogi. Na zajęciach przypomniały sobie również podstawowe znaki drogowe. Końcowym efektem pracy było opracowanie regulaminów, wykonanie rysunków, znaków drogowych oraz makiet ulic.

• Święto demokracji szkolnej - wybory do Samorządu Uczniowskiego

• Temat wyborów do Rady Samorządu Uczniowskiego wzbudza we wrześniu każdego roku duże emocje oraz zainteresowanie w naszej szkolnej społeczności. Uczniowie, zwłaszcza starszych klas, bardzo chętnie kandydują,  a także włączają się w organizację wyborów na terenie szkoły. Termin wyborów został zaplanowany na spotkaniu trójek klasowych z  opiekunami Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedziła tygodniowa kampania, podczas której uczniowie zapoznawali się z kandydatami oraz ich programami - za pośrednictwem plakatów i ulotek wyborczych rozwieszonych  na gazetkach. Zgodnie z Ordynacją Wyborczą głosowanie było tajne.

Podsumowując wybory, jako lekcję demokracji, uważamy, że ogromnym sukcesem było wzbudzenie w młodych ludziach refleksji na temat uczniowskiej samorządności, możliwości decydowania oraz odpowiedzialności za powierzone i realizowane zadania. Uczniowie bardzo poważnie podeszli do tematu wyborów, zarówno kandydując, jak i wybierając swoich reprezentantów.

• Akcja "Sprzątanie świata 2022"

• W piątek 16 września 2022r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami oraz z organizatorką akcji, panią Pauliną Baran, bardzo aktywnie włączyli się do 29 Akcji "Sprzątania świata pod hasłem: „ Wszystkie śmieci są nasze”. Biorąc udział w lokalnym przedsięwzięciu ogólnopolskiej akcji wzięliśmy się do roboty i usunęliśmy śmieci zalegające w naszej okolicy. Udowodniliśmy, że nie tylko bliska jest nam troska o naszą Planetę, ale również zachęcaliśmy innych do utrzymywania porządku wokół najbliższego otoczenia oraz do podjęcia działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów. Będziemy wtedy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi.

Małgorzata Kotowska

• Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023

• 1 września 2022r. - zabrzmiał pierwszy dzwonek. Wszystkim, dla których szkoła to "drugi dom" - czyli uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego nowego roku szkolnego, a rodzicom - radości z osiągnięć ich pociech.